Modern technology gives us many things.

Amazon’dan Uydu İnterneti Hamlesi

Amazon’dan Uydu İnterneti Hamlesi

 

Amazon şirketi uydu interneti hizmeti interneti sunabilmek adına 3263 haberleşme uydusunun kullanım iznini aldığı ifade ediliyor.

Amazon hizmeti ile artık Amerikan hükümetinden alınan izin ile birlikte toplamda 3263 haberleşme uydusunun internet amacıyla kullanım sağlanıyor. Bu durum Amazon şirketinin SpaceX’e karşı çok önemli bir meydan okuması olarak algılanıyor.

amazon

Amazon Haberleşme Uydusuyla İnternet Dağıtacak

Amazon tarafından yürütülen bu proje uzun vadede internet erişim kalitesini oldukça yukarı çekmeyi planladığı ifade ediliyor. Kuiper uyduları sayesinde ve kurulması planlanan uydu interneti hizmet ile birlikte büyük imkânlar sağlanıyor. İnternete yeterli erişim imkânı olmayan milyonlarca insan ve işletmeye geniş bant imkânı ile erişim hızı anlamında çağır açıyor.

Amazon Kuiper Sistemi özellikle mobil ağ operatörlerinin kablosuz servislerini genişletmelerine çok büyük oranda fayda sağlıyor. Bu proje geleceğe yön verecek bir proje olarak lanse ediliyor. Bu sistemle birlikte hava taşıtları, deniz araçları ve kara taşıtları için yüksek verimli mobil geniş bant bağlantı sağlanabilecek. Amazon CEO’su Jeff Bezos, yaklaşık bir ay öne yaptığı açıklamada Kuiper projesinin milyarlarca dolara mal olacağını açıklamıştı. Projenin oldukça maliyetli olacak olmasına rağmen insanlık için büyük bir adım olacağını ifade ediliyor. Uydu interneti hizmeti projesi, Bezos’un uzay fırlatma aracı üreticisi Blue Origin şirketinden bağımsız bir şekilde yürütüldüğü açıklandı. Bu sayede artık internet anlamında yeni bir dönem başlıyor.