Modern technology gives us many things.

E-Nabız Uygulamasında Yapay Zekâ Devrimi

E-Nabız Uygulamasında Yapay Zekâ Devrimi

 

Ülkemizde gerçekleştirilen yapay zekâ ile kontrol edilebilen E-Nabız uygulaması dünyada bir ilk olma niteliği taşıyor

Ülkemizde E-Nabız uygulaması Sağlık Bakanlığının en önemli projelerinden olarak gösteriliyor. Bu anlamda oldukça büyük yatırımlar yapılan ile ilgili yapay zeka gelişmesinin büyük heyecan yaşattığı görülüyor. Ülkemizde E-Nabız uygulaması 11 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğu ifade ediliyor. E-Nabız sayesinde vatandaşlar sağlık ile ilgili verilerini, tetkitlerini, tahlillerini en hızlı şekilde görebilme ve takiplerini yapabilme imkânı oluyor.

Fakat birçok uygulamada olduğu gibi E-Nabız sisteminde de bazı noktalar istismara açık olduğu tespit ediliyor. Hastaların kısa süre önce MR ve Tomografisi çekilmiş olmasına rağmen bazı özel hastaneler ve doktorlar bunu suiistimal edebiliyor. SSK devletten para almak için normalde MR ya da Tomografinin çekilmesine ihtiyaç olmamasına rağmen bu çekimler yapılıyor. E-Nabız uygulaması için geliştirilen yapay zeka sayesinde artık bu tür istismarlar ve yanlış kararların tarihe gömüleceği ön görülüyor

e-nabız

Yapay Zekâ İle Artık Yanlış Uygulamalar Son Buluyor

Yoğun ve geniş kapsamlı bir çalışma sonucunda E-Nabız uygulamasına entegre edilen yapay zeka ile değişim başlamış oluyor. Doktorların verdiği yanlış ve istismar sebebi olabilecek kararlar yapay zeka tarafından değerlendirilerek onaylanması ya da taleplerin reddedilmesi sağlanıyor. Bu sayede yapay zeka tarafından onay verilmeyen hiçbir uygulama ya da girişim yapılmasına imkan kalmıyor. Bu sebeple devletin ve hastaların mağdur edilmesi engellenerek daha hızlı ve sorunsuz bir E-Nabız sistemin ortaya çıkması planlanıyor.