Modern technology gives us many things.

En Büyük Hugo!

En Büyük Hugo!

Atari Oyunu Hugo !

Atari Oyunu Hugo yu Bu ülkede yaşayıp da Hugo’dan habersiz olan kaç kişi vardır acaba? Hugo’nun 1-2-3 gibi bir seri adlandırmasına sahip olmadığını bilirsiniz. Ama biz bunu yine adlandıralım. Tren-Dağ bölümüne Hugo1, Orman-Uçak bölümüne Hugo2 ve son olarak Maden-Köprü bölümüne de Hugo3 diyelim. Gerçi sonraları çok çok fazla oyunu çıktı. Ama hiçbirisi de bence o 90’ların Amige/PC platformlarında yapılanlar kadar ses getirmedi. Çünkü ilerleyen zamanlarda işin biraz cılkı çıktı. Biliyoruz ki Hugo farklı bir dilde hazırlanmış bir oyun. Tam olarak bilmemekle birlikte kuvvetle ihtimal Danca ya da Norveççe olabilir. Bu bağlamda internetten indirip oynarken bölüm isimleri de bize çok garip gelecek bir dilde, hem de uzunca yazılmış.

 

Atari Oyunu Hugo, Amiga ve PC platformunda çıkan bir oyun. Ben bir Amiga emulatörü ile Amiga versiyonunu oynadım. Bu bakımdan anlatımım da ona göre olacak .Hugo 3’de kahramanımız bu sefer bir dağda kötü kalpli bir maden işçisi tarafından saklanan elmasların peşine düşüyor. İlk bölümde labirent şeklinde bir maden ocağında ilerliyoruz. İlerleyişimiz sırasında yerde bulunan altınları alıyor yine yerde bulunan dinamitlere çarpmamaya; sağ ve sol yön tuşlarını kullanarak gayret ediyoruz. Her ne kadar yol ayrımlarında karşımıza 4-6-8 şeklinde tuşlara basmamız istense de biz bunu yön tuşlarıyla hallediyoruz. Yani 4 yerinde sol, 6 yerine sağ ve 8 yerine de yukarı yön tuşuna basıyoruz. Yine yol ayrımlarına geldiğimizde klavyeden “Alt Gr” tuşuna basarak haritada nerede olduğumuzu görebiliyoruz. Ekranın alt kısmında dinamit fitili şeklinde bir zaman çizelgemiz var. Yani dinamit patlamadan madenden çıkış yolunu bulmamız gerek. Yine maden ocağının belli bölümlerinde yerlerde raylar var. Zaman zaman bu raylar üzerinde de ilerliyoruz. Burada ise dikkat etmemiz gereken nokta karşımıza herhangi bir vagon çıkmadan ocağın diğer bölümüne geçmemiz gerektiği.

 

Hugo’nun meşhur trenli bölümü

Maden bölümünü başarıyla geçtikten sonra bu sefer de karşımıza tahta bir köprü çıkıyor. Bu bölümdeki amacımız ise tahta köprünün üzerinde bulunan deliklerin üzerinden zıplayarak bu bölümü geçmek. Bu bölümde yapmamız gereken tek şey klavyeden “CTRL” tuşuna basarak deliklerin üzerinden atlamak. Oyun boyunca her Hugo oyununda olduğu gibi 3 hakkımız var. Yine Hugo serisinin olmazsa olmazlarından biri olan kahramanımızın bölüm içi, bölüm sonu ve başına bir iş gelince yaptığı konuşmaları da mevcut. Yukarıda da bahsettiğim gibi biz bu konuşmaları anlayamıyoruz. Çünkü Danca ya da Norveççe konuşuyor.

Atari Oyunu Hugo En son bölüm yine bilindik 3 seçenekten birini seçeceğimiz bölümümüz. Karşımıza 3 adet kapı çıkıyor ve bu kapıların üzerlerinde numaralar mevcut. Seçmek için o numaraya değil de yine yön tuşlarını kullanıyoruz. Yani 1 numaralı kapı için sol, 2 numaralı kapı için üst ve 3 numaralı kapı için sağ yön tuşuna basmamız yeterli. Zaten oyun boyunca basmamız için ekranda görülen sayıların oyunu TV’den oynayanlar için olduğunu biliyoruz.

Oyuna başlamadan önceki ekranda karşımıza çeşitli seçenekler çıkıyor. Bu seçeneklerde fazla bir değişiklik yapmamıza gerek yok. Sadece en üstte bulunan “Arcade” ya da “TV versiyonu” istediğimiz gibi seçebiliriz. Bu iki seçenek arasındaki farklar ne diyecek olursanız? TV versiyonunda biraz daha kısa bir harita ve daha kolay bir oyun, arcade versiyonunu seçersek de daha uzun bir harita ve biraz daha zor bir oyunla karşılaşıyoruz. Bu ekranda oyuna başlamamız için “F10” tuşuna basmamız yeterli.