Modern technology gives us many things.

Geçmişte Rağbet Görmeyen 12 Farklı Kol Saati

Geçmişte Rağbet Görmeyen 12 Farklı Kol Saati

Geçmişte Rağbet Görmeyen 12 Farklı Kol Saati

 

Aşağıdaki galeride 12 Farklı Kol Saati , saat endüstrisinin 1970’li, 80’li ve 90’lı yıllarda ürettiği farklı fikirlere sahip kol saatlerinden 12 tanesine bakacağız. Bununla birlikte, bu liste hiçbir şekilde tamamlanmış bir liste olmayacaktır. Çünkü belki de bu şekilde düzinelerce saat var. Okumayı bitirdikten sonra yorumlara favori saatlerinizi de yazmaktan çekinmeyin.

1- Analog Saat Kapaklı Veri Bankası

İlk Data yüklenen Saat
Data veri yüklenen kol saat

1992’de Casio çok da rağbet görmeyen güzel bir saat yaptı. Dışarıdan normal bir analog saat gibi görünen bu saat, kişileri ve notları depolayan, bir hesap makinesi olan, gizli dijital bir not defteri barındırıyordu. Üzerinde analog saat olan kapağı açtığınızda bu bölüme ulaşabiliyordunuz.

2- Robota Dönüşen Saat

Transformers kol saati
Transformers kol saati

Bu saat ülkemizde Robot Saat olarak biliniyordu. 1980’lerin Transformers çılgınlığı sırasında, Japon oyuncakçı Takara bu şık, robota dönüşen saati yaptı. Kolunuzda kare bir saat olarak dururken yerinden çıkarıp kolları, bacakları ve kafası olan eklemleri hareket eden bir saate dönüştürebiliyordunuz.

3- İlk Bilgisayarlı Saat

Casio Bilgisayarlı Kol Saati
Casio Bilgisayarlı kol saati

Seiko Data 2000, bileğe takılan bir veri depolama aygıtı gibi işlev gördü. Veri girişi yapmak için komutları Data 2000’in belleğine aktaran özel bir tuş takımı vardı. Kullanıcı, saatin 4 x 10 karakterli ekranındaki verileri istediği zaman görüntüleyebiliyordu.

Daha sonraları çıkan Seiko UC-2000 için Seiko firması, saatin ekranını BASIC programlama ve benzeri bir bilgisayar terminali gibi kullanmaya olanak sağlayan gelişmiş bir klavye üretti.

4- Multiplayer Oyun Oynamak İçin Saat

Kızıl Ötesi İlk saat
İrfa ilk saat

Infraceptor, iki kullanıcının iki saat arasında iletilen görünmez IR ışınları aracılığıyla birbirleriyle ilkel bir fantastik savaş oyunu oynamasına olanak sağlıyordu. Telefon numaralarını da saklayabiliyordu.

5- Yıldızlar ve Gezegenler Yan Yana

Casio Cosmo
Gezegenlerin konumlarını Gösteren saat

İşiniz, günün herhangi bir saatinde güneş sistemimizin gezegenlerinin konumlarını gözlemlemenizi gerektiriyorsa, Casio Cosmo tam size göre bir saatti. Saatin üst kısmındaki özel bir LCD ekran sayesinde, gezegen konumlarını (ve Halley Kuyruklu Yıldızı’nın konumunu) izleyebilir veya kendi konfigürasyonlarını 1901’den 2200’e kadar okuyabilirsiniz. Hiç rağbet görmedi.

6- Telefon Numarası Çevirebilen Saat

Farklı Kol Saati
Farklı Kol Saati

1980’lerin diğer veritabanı saatleri gibi, DBA-800 daha sonra kullanmak üzere bir telefon numarası listesini saklayabiliyordu. Ancak buna yeni bir özellik daha ekledi. DBA-800’ü bir telefon ahizesine tutup saat üzerindeki küçük bir dahili hoparlör aracılığıyla dokunmatik telefon sinyalleri yayma özelliği sayesinde saat, seçilen numarayı sizin için otomatik olarak arayabiliyordu. Zamanının farklı özelliklerinden bir tanesi.

7- Sıcaklık Ölçen Saat

Farklı Kol Saati
Farklı Kol Saati

Thermo Tarayıcı saat benzersizdi, çünkü dahili bir IR termometre kullanıyordu. Kullanıcı sadece saatin üzerindeki düğmeye beş saniye basılı tutup saati sıcaklığını ölçmek istediği nesneye yaklaştırıyordu. Özellikle sıcak içecekleri içmeden önce sıcaklıklarını kontrol edebiliyordunuz.

8- Işıkla Programlanan Saat

Farklı Kol Saati
Farklı Kol Saati

Timex Veri Bağlantısının çalışma prensibi ilk bakışta PDA tarzı saatlere benzer. Ancak yakından bakıldığında saatin üst kısmında küçük bir delik görürsünüz. Bu delik, Windows 95 PC’de çalışan özel bir yazılımla, bilgisayar ekranında titreşen yatay çizgileri okuyarak verileri saate indirebilen optik bir sensördür. Kullanıcı ekrana dokunarak aktarımı başlatır ve veriler kablosuz olarak saatin üzerine aktarılır.

9- Ruhani Bir Ses

Casio TM-100 Dünyanın ilk FM vericili kol saati
İlk FM vericili kol saati

TM-100, sesinizi belirli bir frekansta yakınlardaki bir FM radyoya kablosuz olarak göndermenize izin veriyordu. Peki bunun amacı neydi? Tabii biraz eğlenmek ve arkadaşlarınızı radyodan garip sesler geliyor şeklinde korkutmanız için. Tutmadı !

10- Nintendo Bileğinizde

İlk Tetris Saat
Dünya nın ilk tetrlisli Kol saati

1990’ların başında Amerikalı çocukların bileklerinde taşınabilir bir video oyunu olması fikri Nelsonic’in Oyun Saatleri serisini çok başarılı kılmıştır. Şirket, burada görülen Super Mario Bros 3 gibi pek çok Nintendo oyununu bu saatlerde oynama imkanı sundu. Oyunlar saat üzerindeki ufak yön tuşlarıyla oynanıyordu.

11- Bilimsel Hesap Makineli Saat

citizen hesap makinalı Saat
Dünyanın İlk Hesap makinalı saati

Dikkatle bakın: ilk önce altın saati kaplayan elmas gibi görünenler aslında hesap düğmeleri. Ayrıca kullanıcının hareket halindeyken karmaşık hesaplamalar yapmasına izin veren bilimsel hesap düğmeleri de mevcut.  Citizen 9140A sınırlı sayıda üretildiği için bugün kolleksiyonerlerin aradıkları bir saat durumunda.

12- Minik Televizyon

Seiko Televizyonlu Kol Saati
İlk Televizyonlu kol saati

Saatler söz konusu olduğunda, Seiko TV Watch gerçekten hayret edilecek bir saatti. Televizyon saat yüzüne gömülmüş küçük mavi / gri LCD ekranda görüntüleniyordu. Ünitenin elektroniğinin büyük kısmı harici bir kutuya yerleştirildi (burada görülen siyah kablo üzerinden televizyon izleme için saatin içine bağlandı), ancak bu başarı 1982’de Seiko’nun küçük taşınabilir TV kol saati üretimine devam etmesine yeterli olmadı.