Modern technology gives us many things.

Google Maps Park Yeri Bulma Özelliği

Google Maps Park Yeri Bulma Özelliği

Google Maps park yeri bulma özelliği

 

Google Maps Büyük şehirlerde yaşayan insanlar için kalabalık yerlere araba ile gitmek zaman zaman sorun yaratabiliyor. Çünkü gittiğiniz yerlerde park yeri bulamadığınız zaman dakikalarca aynı yerlerde aracınızla bir park yeri bulmak için dönüp duruyorsunuz. Google, bu duruma çare olabilecek yeni bir özelliği Google Maps üzerinden kullanıma açtı.

Cep telefonunuzda bir yerden bir yere giderken Google Maps’in navigasyon özelliğini kullanıyorsanız, yakın zamanda “Parking Difficulty” simgesini görmeniz muhtemel. Bu simgeye tıklayarak Google’ın konumunuza en yakın yerdeki otoparkı size bildirmesini sağlayabilirsiniz. Bu, gerçekten büyük bir zaman kazancı sağlayacaktır. Özellikle gittiğiniz yere ilk defa gidiyorsanız ve nerelerde otopark olduğunu bilmiyorsanız işiniz gerçekten kolaylaşacak.

Google Maps park yeri bulma özelliği

Google Maps bir süredir Amerika’da denenen bir özellik. Amerika’daki kullanıcılar bu özellikten şu ana kadar gayet memnun kaldıklarını söylemekteler. Bizim içinse bu özellikten faydalanmamız için biraz daha zaman var. Zira Google, Amerika’dan sonra 25 ülkede daha bu özelliğin kısa zamanda kullanıma geçirileceğini açıkladı. Aralarında Amsterdam, Londra, Madrid, Moskova, Paris, Roma ve Toronto gibi şehirlerin olduğu listede şu an için herhangi bir Türk şehri bulunmuyor. Ancak Google Türkiye’nin işin içinde olmasının hem de Google projelerinin çok hızlı olarak ilerlemesinin neticesinde bu özelliği çok kısa sürede kullanmaya başlayacağımız aşikar.

Temelde son derece gelişmiş bir sistem olan Google park yeri bulma özelliği, sizin için bulduğu otoparkların mesafelerini, hangi yollardan gidebileceğinizi ve eğer yürümeniz icap ederse kaç dakikada oraya ulaşacağınıza kadar ayrıntılı bilgiler vermekte. Ancak asıl olan bilgiyi şu anki teknoloji imkanları ile veremiyor. O da otopark ücretinin ne kadar olduğu.

Şu anda Amerika’da 25 şehirde Google Maps park yeri bulma özelliği kullanılmakta. Bu şehirler Atlanta, Boston, Charlotte, Chicago, Cleveland, Dallas, Denver, Detroit, Houston, Los Angeles, Miami, Minneapolis, New York, Orlando, Philadelphia, Phoenix, Pittsburgh, Portalnd, San Diego, Sacramento, San Francisco, Seattle, St. Louis ve Tampa.

Önemli olan noktalardan bir tanesi de bu uygulamanın otopark yerini göstermesi ancak otoparkın doluluk oranı ile ilgili herhangi bir bilgi vermemesi. Bu durum, İstanbul gibi kalabalık bir şehrin otoparklarının hemen hemen dolu olması itibariyle bizim için asıl önemli olan özellik.