Modern technology gives us many things.

Işıkla İnternet Teknolojisi Li-Fi Geliyor

Işıkla İnternet Teknolojisi Li-Fi Geliyor

 

 

Wi-Fi teknolojisi günümüzde internete kablosuz erişimin gerçekleştirildiği her yerde kullanılıyor. Yıllar boyunca sürekli gelişim gösterse de günümüzün teknoloji ve ilerlemesi karşısında Wi-Fi teknolojisinin yetersiz kaldığı görülüyor. Günümüzde Wi-Fi yerine ışığı kullanarak veri aktarımının sağlayan Li-Fi teknolojisi geliştiriliyor. Bu teknolojinin önümüzdeki dönemde oldukça yaygınlaşarak sağladığı avantajlar ile birlikte Wi-Fi teknolojisinin yerini alacağı ön görülüyor.

li-fi

Li-Fi Çalışma Prensibi

Li-Fi teknolojisi de tıpkı Wi-Fi teknolojisinde olduğu gibi veriyi elektromanyetik bir şekilde aktarıyor. Fakat burada temel farklılık Wi-Fi radyo dalgalarını kullanıyorken Li-Fi’ın görünen ışığı kullanması olarak gösteriliyor. Li-Fi teknolojisinin Wi-Fi’ye göre sağladığı avantajları ise şu şekildedir;

  • Li-Fi teknolojisinde yüksek meşguliyet oranı olan radyo frekanslarını kullanmıyor. Bu sayede Wi-Fi teknolojisine göre10.000 kat daha fazla kapasite kullanım imkânı sağlıyor.
  • Tek dağıtıcı cihaz önderliğinde 100’den fazla cihazın internete bağlanmasına sağlayan özelliği ile oldukça büyük işlevsellik sağlıyor.
  • Veri iletişi ve internet bağlantısının aynı cihaz üzerinden yapılması ile çok yüksek oranda tasarruf imkânı sağlıyor.
  • Wi-Fi teknolojisinin kullanımında kaynaklanan sağlık sorunları riski bu teknoloji ile tamamen ortanda kalkıyor.
  • Li-Fi teknolojisi ile saniyede 224 Gbps veri transfer hızı ile oldukça büyük bir fark ortaya koyuyor.