İzmir Gezi Rehberi

tarafından
213
İzmir Gezi Rehberi

Tarihi asansörüyle Dario Moreno şarkılarını söyleten, Can Yücel sokağıyla Alsancağın ara sokaklarını şiire bulayan, saat kulesiyle tarihin zamanını gösteren çağ ötesi, çağ öncesi ve çağın ta kendisi olan İzmir… Eğer İzmir’de iseniz ya da İzmir için tatil planı kurmaktaysanız önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

 

İzmir Merkezde Keyifli Zaman Geçirilecek Üç Yer

Bostanlı

 

Öncelikle İzmir içerisinde yolculuk yapabilmek -toplu taşımaları kullanabilmek- adına İzmir kart edinmelisiniz. İzmir kart ile izban, otobüsler, tramvay ve deniz ulaşımını kullanabilirsiniz. Keyifli zaman geçirebileceğiniz yerler içerisinde en ön sırayı ulaşımının deniz yoluyla sağlandığı bostanlı günbatımı iskelesi alıyor. Deniz taşıtında yaptığınız bu yolculuk sizleri zaten buraya varmadan evvel büyüleyecektir. Yumuşakça esen bir rüzgar, çalkantılı bazen de çarşaf gibi serilmiş bir deniz ve görkemli gün batımı manzarası, günbatımı iskelesini özel kılıyor. Bir de gitarını alıp birkaç arkadaşıyla şarkılar söylemek üzere bu iskeleye kurulanlar, sıcak sohbetleriyle karşılaştığınız yabancılar ve anason kokulu balıkçılar sizi karşılıyor. Bir akşam meşrubatınızı alıp veyahut alkollü içkilerinizi alıp -eğer kullanıyorsanız- burada gün batımını izlemenizi tavsiye ederiz. Ağustos ya da eylül aylarında burayı ziyaret etmenizi diğer aylara nazaran daha çok öneriyoruz.

 

Alsancak

Arnavut kaldırımlarıyla, daracık ama büyük ve sıcak sohbetleri olan sokaklarıyla karşılaşacaksınız Alsancağın. Yayılıp da buzlu badem yiyip, çiğdem çitleyip, günün batışını yakalayacağınız, şansınız var ise Romen akordeon sanatçılarının ezgileriyle; deniz ve gök manzaralı çimlerinde keyifli dakikalar geçireceğiniz Alsancak, size keyifli dakikalar sunuyor olacaktır eminiz.

 

Konak

Seyyar fotoğrafçıların fotoğraflarınızı çekmek için beklediği, denize karşı dalgalanacağınız, sahile konuşlanmış balonları suni mermilerle vurup keyifleneceğiniz ve eğer ki isabet ettirirseniz ödüllendirileceğiniz; İzmir’in sosyoekonomik tüm sınıflarını görebileceğiniz, Alsancak’a yürüme mesafesine konumlanmış ve Alsancak’tan hemen önce yer alan Konak : düşten güzel…

 

İzmir’de Yemek Yenilecek 3 Mekan

 

Alavara

Kıbrıs şehitleri caddesinde biraz ilerledikten sonra Alsancakta daracık, Can Yücel sokakta karşınıza Alavara çıkıyor. Alavara uygun fiyatlı lezzetli makarnası ve enfes sosuyla -fesleğen içeren- salaş tasarımıyla sizleri bekliyor olacaktır.

Meşhur Midyeci Kadir Usta

Üniversitelilerin ekseriyetle uğradığı ve midyecilerin kralı olarak anılan bu mekânda lezzetli -taze- midyeler yiyebilirsiniz. Küçük park Bornova’da Süvari caddesine konumlanmıştır.

 

Boğaziçi Ocakbaşı

Fiyatlarının ortalamanın üstünde olduğu fakat manzarasının muhteşem oluşuyla bu açığı kapatan Boğaziçi Ocakbaşı, lezzetli balık lokumu ve ot kavurmasıyla sizlere iyi bir atmosfer, keyifli bir akşam yemeği sunuyor olacaktır. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Vapur İskelesi Üç kuyulara konumlanmıştır.

 

İzmir’de Gece Hayatı İçin 3 Mekan

 

Meyhane Endülüs

Mekânın ferahlığı ile servisinin hızlılığı, yemeklerinin ve müziklerinin kaliteli oluşu ile, genel müşteri yapısıyla nezih bir otamı sizlere sunuyor. Fiyatları ortalama olan Meyhane Endülüs, Kıbrıs Şehitleri Caddesi 1435. Sokağa konumlanmıştır.

 

Empas Rock Bar

Fiyat olarak oldukça uygun olan ve zamana yenilmeyip müzik kalitesini bozmayan ender mekanlardan biri Empasdır. Engelli –dezavantajlı- bireyler için tuvaletleri vardır ve bu duruma civardaki mekanlarda ender rastlanır. Bornova merkeze konumlanmıştır.

 

Sardunya Cafe&Bar

Arka bahçesine oturduğunuzda anne kurabiyesi kokuları alacağınız, atmosferi sımsıcak olan bir mekân burası. Fiyatları uygun olmasına karşın alkollü içecekler hususunda combo menü -cips,bira,çerez- almanızı öneriyoruz. Buraya gece bir mekâna gitmeden evvel eğlenceyi başlatmak için uğramanız tavsiye sebebimdir.

 

İzmir’de Ziyaret Edilecek 3 Tarihi Yer

 

Saat Kulesi

Şehrin sembolü olan ve Konak Meydanında yer alan saat kulesi, Osmanlı padişahı 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı şerefine 1901 yılında inşaa edilmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken bu tarihi yapıyı görmenizi tavsiye ederim. 1974 yılında depreme dayanmış ve yara almış olduğu 02.04 saatinde durmuştur. Günümüzde saat göstergesi artık çalışır halde olup, İzmir için; tarihi estetik, zevk ve anlayış için özel oluşunu korur.

 

Agora

Fazlaca yürümenizi gerektirecek kadar büyük ama bir o kadar da büyüleyicidir Agora. Zengin tarihi kalıntılarıyla turizmin en canlı olduğu noktalardan biri olmasının yanı sıra, Helenistik dönem ve ayrıca Roma dönemine ait dokular, izler taşıyacak kadar da arkaikdir. İzmir’in Namazgah semtine konumlanmıştır. Mutlaka görmenizi tavsiye edeceğim yerlerden birini oluşturur.

 

Tarihi Asansör

Ekseriyetle yerel halkın ve yerli turistlerin özel günlerini -yıl dönümü, 14 şubat, evlilik teklifi- kutlamak, gerçekleştirmek adına gittiği ve belediyenin işletmesi söz konusu olduğu için uygun fiyatlı bir kafeye ve kordon manzaralı müthiş bir manzarası olan tarihi yapı. Musevi iş adamı Nesim Levi tarafından 1907 yılında yaptırılmıştır. Güzel bir sohbet ve sıcak bir çay eşliğinde hem tarihi atmosferi hem de manzara ziyafeti ile Tarihi Asansör sizleri bekliyor İzmir’de…

 

İzmir’de Alışveriş Yapılacak 3 Mekan

 

Karşıyaka Çarşısı

İskelenin tam karşısına konumlanmış olması, AVM’lerde alışveriş yapmak yerine sıcak ve yerel atmosferi benimseyen herkesin burada bulunması, sağlı sollu şirin dükkanlar ile dizilerek donanması; hem sembolik oluşu -Karşıyaka’nın neredeyse sembolü olmuştur – hem de müthiş bir atmosfere sahip olması bu çarşıyı görüp, gezmenizi tavsiye ediyor oluşumuzun en büyük sebebini oluşturur. Deniz kokan ikliminde sokak sanatçılarıyla sizleri bekliyor olacaktır Karşıyaka Çarşısı. Genel olarak ürün fiyatları ise orta ve orta altı olarak seyretmektedir.

 

Bostanlı Çarşamba Pazarı

Oldukça büyük bir alana yayılan bu pazar alanında gıdadan giyime, zücaciye ve daha nice ürünlerin bulunması durumu mevcuttur. Bu durum ise tercih ve öneri sebebidir. Çeşit çeşit yöresel ve organik yiyecekler satın alınabilir opsiyonda bir pazar olup işportacılarla şenlenir bu pazar. Ek bir bilgi olarak Salı ve Çarşamba günleri haricinde bu alan otopark alanı olarak kullanılmakta… Yerel halk arasında Bospa adıyla ya da Bostanlı Sosyete Pazarı olarak da sıkça anılıyor olması durumu mevcuttur. Genel anlamda fiyat olarak ise orta seviyelerde seyretmektedir.

 

Konak Pier AVM

Deniz kıyısında bulunan kafeleri, restoranları, fastfood dükkanları ve her AVM’de bulabileceğiniz ünlü markaları manzarası ve mimarisiyle sentezleyen Pier, alışveriş için tercih edebileceğiniz en uygun yerlerden biridir. Sinema salonuna sahip olması ise gelen birçok kişinin olduğu gibi benim de tavsiye sebebimdir.

 

İzmir’de Denize Girebileceğiniz 3 Yer

 

Karaburun, Akvaryum Plajı

Öncelikle denize girebileceğiniz alanın oldukça küçük olduğunu belirtmeliyiz. Bunun için Karaburun’a hafta içi gelmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi halde yoğun kalabalık nedeniyle bu muhteşem tecrübenizi yarıda kesmek durumunda kalabilirsiniz. Türkiyenin mavi bayraklı , tertemiz masmavi sularından biri olması dolayısıyla önerdiğimiz cennet köşesi…

 

Altınköy Koyu / URLA

 

Altınköy Çiftlik Evleri girişinden girerek etrafı ormanlarla çevrili, bazen hüzünlü ve bazen de neşeli olan turkuaz renginde deniziyle sizleri karşılacayacak bu doğa harikası yere gelip bir anı bırakmanızı öneririz. Ek bir bilgi olarak Altınköy Koyuna giriş yapabilmek için site sakini olmanıza gerek yok.

 

Dikili Merkez Plajı

 

Bir halk plajı olan Dikili Merkez Plajına girişler ücretsizdir. İzmir’in mavi bayraklı temiz sularından birine sahiptir. Sezonluk dönemlerde oldukça kalabalık olduğu için eylül ayı civarlarında gitmeniz daha keyifli olacaktır. Oldukça merkezi bir konuma sahiptir.

 

İzmir’de Kamp Tatili Yapabileceğiniz Alternatif Bir Yer

 

Kalemlik Orman Parkı

@gezdikgordukinanamadık

Çadır kurmak için 45 lira alan ücreti ödemeniz gerektiği ve giriş için de yaya ücreti olarak 12 lira ödeyeceğiniz bir kamping alan. Ancak çadır kuran kampçılar için önem arz eden ; tuvalet, duş, elektrik teminini aldığı ücrete dahil ederek karşılayan bir tesis. Denize mesafesi olan alanları olup denize yakın mesafede konumlanan yerleri de bulunmaktadır. Market alışverişinin sağlanacağı bir markete, hazır yemek için restoranda, piknikçiler için ise piknik alanına sahiptir. Sahil şeridi boyunca yazlık evler ile konuşlanmıştır. Su sıcaklığı normal hissedilen ve derinleşen su için ise biraz mesafe kaydetmeniz gereken ince kum tabanlı ve yine ince kum tabanlı plajı olan bir denize sahiptir.