Alternatif Diyetler

tarafından
492
Alternatif Diyetler

Alternatif Diyetler

Diyete girmenin pek çok nedeni vardır. Fakat hangi nedenle olursa olsun öncelik daima sağlıklı olan, bize zarar vermeyecek bir diyet türünü tercih etmek ve ondan faydalanmaktır. Diyete başlamaya karar vermek, zayıflamanın ya da diğer hedeflerinizin başarıya ulaşmasının da yarısıdır aslında çünkü gerçek bir karar ve istikrar, disiplinli bir şekilde diyete devam etmek en başta olması gerekendir. Adım adım gidersek diyete karar verdiniz, çok azimli ve heveslisiniz. Fakat öncelikle sağlık ve beslenme konusunda biraz bilgilenmez fena olmaz. Değerlerinize baktırmanız ve eksik olan vitamininiz ya da vücudunuzda herhangi eksik bir madde varsa bunları tamamlayıp bir diyetisyen gözetimi altında programlı bir şekilde diyete başlamanız en doğru olan yöntem. Fakat artık pek çok alternatif sağlık kitapları ve bununla birlikte de alternatif sağlık, diyet ve beslenme kitapları çıktı. Elbette bu da hayatlarımızdaki değişimler ve bunun da yine beslenme biçiminden bağımsız olmaması sonucunda çıkmıştır. Gittikçe daha az zaman ve daha yoğun bir hayat biçimi bir yandan pratik yemeklere iterken bizi, bir yandan da sağlıklı olması gerekir. Diyelim ki diyetisyene bile gidecek zamanımız yok o halde bu kitaplar ve yeni bir beslenme şekli sizi bekliyor. Fakat yine de her halükarda kan değerlerine baktırmanız ve kendinizle ilgili ön bilgi edinmeniz iyi olacaktır.

Neler ve Nasıl Uygulanırlar?

İlki Perricone Diyeti. Belki ismini duymuşsunuzdur. Duymayanlar için kısaca açıklamak gerekirse cilt ve beslenme uzmanı Nick Perricone tarafından geliştirilmiş, yaşlandırmayı geciktirici bir etkiye sahip olan diyet biçimidir. Somon, tavuk gibi yüksek kaliteli proteinler; limon ve yulaf gibi tam ve lifli karbonhidratlar, zeytinyağı, ton balığı gibi doymuş yağlar ve ıspanak, brokoli gibi sebzeler ağırlıklı olarak bu diyetin içeriğindedir. Eğer daha enerjik olmak ve aynı zamanda da yeme alışkanlığınızı değiştirmek istiyorsanız bu diyeti uygulayabilirsiniz. Zayıflamaya yönelik geliştirilmiş bir diyet olmadığından öncelikli amacı normal beden ölçülerinize kavuşmaktır bu diyette. Biraz pahalı gibi görünse de açlık hissetmeyeceğinizden bu açıdan avantajlıdır. Bir diğer diyet ise makrobiyotik diyettir. Burada yalnızca beslenme değil duygusal durum da önemlidir; fiziksel ve duygusal dengeyi sağlama amacı vardır. Felsefe olarak Budizm ve yin ve yang dengesinden beslenen bu diyet mantığı sizi sağlıklı olmak için beslenmeyi en basit seviyeye indirmeye çağırıyor. İşlenmiş gıdaları, sakatat, kırmızı et, laktik besinler ve alkolü yasaklayarak onun yerine tahıl, sebze ve baklagilleri öneriyor. O yüzden sadece bedensel değil de aynı zamanda duygularla birlikte daha dengeli bir sürece başlamak istiyorsanız böyle bir alternatifiniz de mevcut. Fakat dikkat! Bedeninizin ihtiyacı olan maddeleri de yasaklıyor olabilir, o yüzden kan değerlerinizi yanınızdan ayırmayın.

Başka?

Bunun gibi daha pek çok farklı amaçlı ve farklı içerikli diyetler bulunmaktadır. Emin olun kendi isteğinize ve değiştirmek için çaba sarf edeceğiniz yeni hayat biçiminize göre bir beslenme listesi de çıkacaktır. O yüzden öncelikle siz kendiniz için en doğrusunu bilmeli ve onu istemelisiniz.