Benjamin Çiçeği Türleri Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır?

tarafından
192
Benjamin Çiçeği Türleri Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Benjamin Çiçeği Türleri Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Anavatanı Güney Doğu Asya ile Avusturalya olan, ülkemizde ise Adana, Antalya ve Mersin gibi sıcak Akdeniz illerinde görülen ev ve iş yerlerinde üç metreye kadar uzayabilen Benjamin Çiçeği diğer adı ile Kauçuk Ağacı, dutgiller familyasına mensup bir çiçek-ağaç türüdür. Bakımı dikkat ve özen isteyen bu çiçek ile ilgili püf noktalarını sizler için derledik.

Odunsu bir gövdeye sahip olan Benjamin Çiçeği, küçük dalları ve altı ila on üç santim arasında değişen uzunlukta yaprakları ile hoş görünüme sahip bir çiçek. Dekorasyon amaçlı tercih edilen bu bahçe çiçeği, sıcak ve kurak iklimlerde yetişebildiği gibi, tropikal ve yağışlı yerlerde de görülebilmektedir.

Benjamin Çiçeğinin Türleri:

Ficus pumila sunny: Çoğunlukla evlerde yetiştirilen, havalı bir bitkidir. Tavandan askı aparatlı saksılar ile duvara çekilen ip yardımı ile sarmaşık olarak kullanılmaktadır.

Egzotika: Yeşil ve canlı yaprakları, aşağı doğru sarkan formu ile bahçelere ve kullanıldığı alana estetik değer katan bir bitkidir.

Star light-benjamin

Star light-benjamin

Star light: Bitkinin yeşil yaprakları üzerinde beyaz renkli benekler bulunmaktadır. Bazen de tezat olarak bitkinin kendisi beyaz, benekleri yeşil olabilmektedir. Diğer türleri gibi star light’da gösterişli bir dekorasyon çiçeğidir.

Benjamin Çiçeğinin Bakımı

Toprağının her daim nemli kalması gereken bu çiçek, kısa süreler ile fakat uzun uzun sulama yapılması gereken bir çiçektir. Her defasında eşit miktarda sulanması gereken Benjamin çiçeği için ölçü; büyük saksılarda iki su bardağıdır. Çeşme suyu klorlu olduğu için bitkiye zarar vereceğinden oda sıcaklığında içme suyu ile sulanması gerekir. Aynı özen ile çiçeğinizin saksısında su bırakmamaya da özen göstermeniz çiçeğinizin güzelleşip, sağlıkla büyümesi için yine uygulamanız gereken püf noktalarındandır.

Kasım sonu, Ocak başı arası dönemde çiçeğinizin doğal seleksiyon ile yaprak dökme sürecidir. Bu dönemde genel uygulamanın aksine bu defa toprağın kuru kalmasına özen göstermeli, toprak kurudukça sulamalısınız. Çiçeğinizin çok sulanması ve toprağın çamura karması durumunda saksıya kuru toprak ilâvesi yapıp iki hafta hiç sulamadan beklemeli, içerideki suyun buharlaşmasını sağlamalısınız. Böylece çiçek kökünün çürümesini önlenmiş olacaksınız.

Her sene çiçeğinizin sağlıklı büyüyebilmesi için saksısını değiştirmeniz gerekmektedir. Bu noktada saksı toprağının üzerindeki on santimlik bölümü değiştirmeniz de yeterli olacaktır. Toprak kısmında fosfor, azot, geçirgen madde olmayan, potasyum ilavesiz toprak ile kış döneminde bir kez gübreleme yapmalı, yaz döneminde ise; bitki çok uzadı ise uçlarını kesmeli ve macun sürülmelisiniz. Işığın direkt üzerine gelmediği, çok gölge olmayan yerleri seven çiçek, cam önüne konulacak ise mutlaka cama bir tül yerleştirilmelidir.