Emla Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

tarafından
344
Emla Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Emla Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Emla krem, uygulandığı bölgede geçici his kaybı yaşanmasından mütevellit; dövme ve ağda öncesi, kulak delme işlemi öncesi, piercing işlemi öncesi, botoks uygulaması  ve sünnet işlemi öncesi gibi pek çok durumda harici kullanım ile geçici ve orta seviye uyuşukluk hissi yaratan lokal anestezik Lidokain ve Prilokain Hidroklorür bileşimleri içeren etkili bir kremdir.

Alanında oldukça başarılı olan bu lokal anestezik krem, bugün özellikle kadınlar tarafından acılı ağda işlemleri ile lazer epilasyon öncesi gibi durumlarda tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu kremde olduğu üzere göz ve ağız çevresi haricinde vücudunuzda istediğiniz bölgede kullanıma olanak sağlayan bu kremin fiyatı ise bir miktar pahalı. Ürünü alerjik reaksiyona girip girmeyeceğinizi önceden test ederek (bileğinizin iç kısmına az bir miktar kremden sürerek yirmi dakika bekleterek alerjik reaksiyona maruz kalıp kalmayacağınızı gözlemleyebilirsiniz) herhangi bir eczaneden temin etmeniz mümkün.

Emla Krem Etkisi

Uyuşturucu etkisi yüksek olan bu kremi kullanır iken az olan bölgeye az, çok olan bölgeye ise daha fazla kullanmanız gerekmekte. Örneğin kaşınızına ağda sırasında sürdüğünüz krem miktarı ile kolunuza dövme yaptıracağınız zaman uygulanacak olan krem miktarı elbette farklılık gösterecektir. Uygulama sonrası ilgili bölgeyi streç bir film ile sararak hava ile temasını kestiğinizde krem ancak etkisini gösterecektir. İlacın aktif olma süresi ise ortalama beş saattir. Yani kremin acınızı kesme ve uyuşturma süresi beş saattir.

Emla kremi uygulama işleminde sırası ile izlenecek adımlar ise şöyle olmalıdır: Öncelikle uyuşturmak istenilen bölge temiz bir bez ya da pamuk yardımı ile strelize edilmelidir. Çok değil, nohut tanesi kadar bir miktar parmak ucuna sürülerek ilgili bölgeye yuvarlak hareketler ile eşit dağılacak şekilde sürülmelidir. Yapılacak işlem evveli (ağda, dövme, kulak deldirme, kaş deldirme vb) on dakika beklenip, asıl işlem ne ise ona geçilir.

İlaç özellikle çocuklarda kullanılacak ise bir doktorun onayı ve tavsiyesi alınmalı, işleme akabinde geçilmeli, nihayetinde çocuk bünyesi ile bir yetişkinin uyuşturucu kreme vereceği tepki oldukça farklı olmaktadır. Kremi sakıncalı durumlar haricinde (yara ve kesikler gibi) kullanmanıza rağmen olağandışı bir durum ile karşılaştığınızda ise mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.