Gastrit, Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

tarafından
153
Gastrit, Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

   Gastrit Nedir?

   Gastrit midede bulunan mukoza yapısında meydana gelen bir sorundur. Gastrit oluşumu sonucunda mide mukozasında beyaz kan hücreleri birikir ve kişi midesinde rahatsızlık hissetmeye başlar. Bu sorun genellikle kişinin yeme alışkanlıklarına bağlı olmaktadır. Eğer gastrit sorunu ile karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız erken teşhis durumunda kolaylıkla tedavi olabilirsiniz. Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi gastritinde erken teşhisi oldukça önem arz etmektedir.

   Gastrit problemi genel olarak aşırı yağlı gıdaların, asitli içeceklerin ve meyvelerin, çay ile kahve gibi içeceklerin aşırı tüketimi sonucunda daha sık görülmektedir. Öte yandan besin tüketimine bağlı olmaksızın sinirli bir yapıya sahip olmak ve yaşamı stres altında devam ettirmek de gastriti tetikleyici bir durumdur.

Gastirit gün içerisinde yaşamı olumsuz etkilyebiliyor

   Gastritin Ortaya Çıkma Nedenleri

   Gastritin ortaya çıkmasında en büyük etken H. Pylori enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon kişinin ağızdan aldığı bir çeşit bakterinin mideye yerleşmesi ve iltihap oluşumuna neden olması sonucunda gerçekleşmektedir. İnsanlar arasında yayılabilen bu bakteri türü vücuda girmesinin ardından mideye geçerek mide zarının parçalanmasına neden olmaktadır. Bu bakteri dışında da gastrit hastalığını ortaya çıkarabilecek birçok sebep mevcuttur. Gastrit sorununun ortaya çıkmasını aşağıdaki nedenlere bağlayabiliriz.

·       Sigara kullanma alışkanlığınız varsa,

·       Vücudunuzda B12 Vitamini eksikliği varsa,

·       H. Pylori Bakterisi midenize yerleşmişse,

·       Safra reflüsü hastalığınız ya da midenize akan safra sorununa sahipseniz,

·       Eğer herhangi bir nedenden dolayı radyasyona maruz kalıyorsanız,

·       Düzenli alkol tüketiyorsanız,

·       Stresli ve yorucu bir hayatınız mevcutsa, özellikle bu durum sürekli olarak etkisini gösteriyorsa,

·       Yağlı gıdaları sıklıkla tüketiyorsanız,

·       Yiyeceklerinizde baharatı bol kullanıyorsanız ve acıyı çok seviyorsanız,

·       Tuz kullanımınız gereğinden fazlaysa,

·       Asitli içecekleri sıklıkla tüketiyorsanız,

·       Mantar enfeksiyonunuz mevcutsa,

·       Diyabet ve böbrek hastalığı gibi hastalıklarınız varsa,

gastrit sorunu ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz daha yüksektir. Bu nedenlerin hepsi bir arada görülmezken yalnızca birisi bile sorunun ortaya çıkmasına yeterli olabilmektedir.

Gastirit’te yiyecek seçimi oldukça etkilidir

   Gastrit Belirtileri Nelerdir

   Gastrit hastalığı kişilerde farklı belirtiler ortaya çıkarabilmektedir. Sorunun meydana gelme nedeni oluşturacağı belirtiler üzerinde oldukça etkili bir durumdur. Farklı nedenlerden ortaya çıkan gastrit sorunlarının belirtileri de farklılıklar gösterebilir. Fakat genel olarak gastrit problemi ile karşı karşıya kaldığınızda ilk olarak midenizin üst kısmında ağrı ile karşılaşırsınız. Bu ağrı beraberinde midenizde yanma hissi oluşumunu da gözlemleyebilirsiniz. Bu belirtilerin görülmesi oldukça sık rastlanırken bazı kişilerde nadirde olsa mide bulantısı ve kusma gibi sonuçlara da rastlanabilir. Bunlar dışında kişiden kişiye değişen belirtiler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

·       Midede yanma

·       Nadir olarak görülen mide bulantısı

·       Midede şişkinlik oluşumu

·       İshal oluşumu

·       Gaz oluşumu ve sonucunda geğirme isteği

·       Ağız kokusu

·       Karında meydana gelen şiddetli ağrılar

·       Hazımsızlık oluşumu

·       Dışkının koyulaşması ve siyah rengi alması

·       Devam eden hıçkırık

·       Göğüs bölgesinde meydana gelen ani ağrılar

·       Karnın üst bölgesinde oluşan yanma ve ağrılar

·       Sabahları ağızda oluşan farklı bir tat hissi

·       Dışkıda meydana gelen kanlı görüntü

·       İstemsizce kilo kaybetme

·       Yemek sırasında ani ortaya çıkan doygunluk hissi

·       Özellikle geceleri meydana gelen mide yanması

·       Çocuklarda oluşumu neticesinde büyümede gerileme meydana gelmesi

·       Dil üzerinde oluşum gösteren beyaz doku

   Bu belirtilerin yanında gastrit bazen mide içerisinde kanamaya da neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişi genellikle kan kusar ve dışkısı oldukça koyu bir hal alarak simsiyah bir hale gelir. Öte yandan bazı insanlarda da gastrit oluşumu beraberinde hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir.

Sağlıklı kalmak için, bol sebze tüketmeli, yağdan ve asitten uzak durmak önemlidir

   Gastrit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

   Gastrit sorununuzun çözüme kavuşması için tıbbi tedavileri tercih etmeden önce bazı yöntemler ile sorununuzu azaltabilir ve hatta ortadan kaldırabilirsiniz. Midenizde meydana gelen bu sorunu ortadan kaldırabilecek ve rahatsızlığınızın boyutunu küçültebilecek bazı bitkisel yöntemleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

·       Yoğurt – Yoğurt, vücut sağlığı için en temel besin öğelerinden birisidir. Bağışıklık sistemine vermiş olduğu destek sonucunda gastrit hastalığından daha hızlı kurtulmanızı sağlar ve meydana gelecek ağrılarınızı hafifletir. İçeriğinde bulunan probiyotikler sayesinde midenin ve mide zarının gelişimine katkı sağlayarak iltihabi reaksiyonların oluşumunu önler. Yalnızca gastrit sorununuzun çözümü için değil, sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz adına günlük 2-3 su bardağı yoğurt tüketimine özen göstermeniz oldukça önemlidir.

·       Zencefil Zencefil içerisinde bulunan besin maddeleri anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu besin maddeleri iltihap oluşumunu önler ve oluşmuş iltihabın azalmasını sağlar. Meydana gelmiş bir enfeksiyonun ortadan kaldırılması için oldukça önemli olan anti bakteriyel özellikli besinler, midede meydana gelebilecek olan gaz, ağrı, yanma gibi sorunları da ortadan kaldıracaktır. 1 bardan kaynamış suya 1 tatlı kaşığı zencefil ekleyerek suyun zencefili emmesini bekleyin. Yaklaşık 10 dakikalık bir süreç sonucunda suyu süzerek içerisine bal katın. Bal kullanmanız suyun tüketimi açısından size kolaylık sağlayacaktır. Dilemeniz durumunda bal kullanmayarak da zencefilli suyunuzu tüketebilirsiniz. Yaklaşık olarak 1 hafta boyunca günde 2-3 kez tüketeceğiniz bu karışım hastalığınızın ortadan kalması adına oldukça etkili olacaktır.

·       Tahin – Gastrit hastalığı ile özdeşleşmiş olan tahin, gastrit hastalığının ortadan kalması adına en etkili besinlerden birisidir. Sabahları ve akşamları yemeklerinizden önce aç karnına tüketeceğiniz 2 yemek kaşığı tahin midenize oldukça iyi gelecektir. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta tahinin yalnız başına tüketilmesidir. Eğer tahin ile birlikte ekmek vb. bir besin tüketirseniz etkisi oldukça düşecektir. Tahin tüketiminizin ardından yaklaşık olarak 30 dakika farklı bir besin tüketmemelisiniz. Bu sayede kısa sürede midenizin iyileşmeye başladığına şahit olacaksınız.

·       Nane – İçeriği bakımından anti bakteriyel, antiinflamatuar özelliklere sahip olan nane,  midenize oldukça iyi gelecek bir baharattır. Midenizde meydana gelen iltihaplanmayı azaltıcı özellik gösterecek olan nane meydana gelen bulanma hissini ve yanma hissini de ortadan kaldıracaktır. Naneyi bitki şeklinde tüketebileceğiniz gibi günlük olarak 1 bardak nane çayı tüketimi ile de şifa bulabilirsiniz.

   Gastrit İçin Tıbbi Tedavi Yöntemleri

   Gastritin tedavisi ortaya çıkış nedenine bağlı olarak değişim göstermektedir. Midede bulunan asidin dışarıdan müdahaleler sonucunda azaltılması, şikâyetin azalması yönünde etki gösterecektir. Öte yandan kişide meydana gelen rahatsızlığın nedeni ile birlikte farklı hastalıklarında mevcut olup olmadığı araştırılır. Bunun sonucunda ilaç tedavisi ile tedaviye başlanılabilir. Doktor tarafından önerilebilecek ilaç tedavisi hastalığın ortadan kalmasını sağlayabilirken aynı zamanda ilaç tedavisi yanıt vermeyebilir. Bu durum sonucunda hastaya yapılacak olan kolonoskopi ve endoskopi ile hastalığın nedeni daha ayrıntılı bir şekilde incelenebilir. Fakat tedavinin nasıl yapılacağı konusunda en belirleyici nokta hastalığın nasıl ortaya çıktığıdır. Öyle ki stres sonucunda meydana gelen gastrit sorunları daha kolay çözüme kavuşturulurken bakteri enfeksiyonu sonucu meydana gelen gastrit problemleri daha uzun bir tedavi süreci gerektirmektedir.