Göz Kanlanması, Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

tarafından
331
Göz Kanlanması, Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

GÖZ KANLANMASI

   Göz Kanlanması Nedir?

Göz vücudumuzda bulunan en hassas organlarımızdan birisidir. İçerisinde bulunan binlerce damar ile birlikte görme duyumuzu sağlayan gözümüz hassaslığından ötürü birçok kez rahatsızlanabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan birisi de göz kanlanmasıdır. Genellikle göze alınan ufak bir darbe sonucunda gözde sulanma ve acı meydana gelir. Fakat bu darbe beklenilenden daha şiddetli ve hasar verici ise gözde damar patlaması oluşur ve gözünüzün akında kan belirir. Bu durum gözde kanlanma meydana gelmesi olarak adlandırılmaktadır.

Genellikle meydana gelen kanlanma kısa sürelidir. Kanlanmanın ortaya çıkmasının ardından geçecek olan 1-2 günlük bir süreç ardından göz arınır ve eski haline döner. Fakat bu durum her zaman aynı seyirde ilerlemeyebilir. Kanlanmanın gerilememesi ve aynı şekilde kalması ile birlikte bir de kaşıntı oluşumu varsa bazı yöntemlerle tedavi edilmesi gerekecektir. Bu yöntemler tıbbi olabileceği gibi evde uygulanabilecek bazı yöntemlerde olabilir.

Gözde meydana gelen kanlanmanın ciddiyetini anlayabilmeniz için ortaya çıkardığı ağrıyı dikkate almanız gerekmektedir. Eğer gözünüzde meydana gelen kanlanma beraberinde ağrıya da neden oluyorsa, oluşan kanlanmayı ciddiye almanız ve bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Fakat oluşan kanlanma sadece görüntü olarak rahatsızlık veriyorsa ve ağrı oluşumuna sebep olmuyorsa, endişe edeceğiniz herhangi bir durum söz konusu değildir.

Yorgunluk, düzensiz uyku gözde kanlanmanın en önemli sebeplerindendir

   Göz Kanlanması Nedenleri

Gözde meydana gelen kanlanma genellikle bir travma sonucunda meydana gelmektedir. Göz, almış olduğu bir darbe sonucunda kanlanabilir ve rahatsız edici bir görünüm kazanabilir. Öte yandan göze gelecek darbelerin dışında kanlanmaya neden olacak bazı etmenlerde mevcuttur. Travma dışında gözde kanlanmaya neden olabilecek bu etmenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Uykusuzluk sonucunda,
 • Hamilelik döneminde nadirde olsa,
 • Göz nezlesi rahatsızlığına bağlı olarak,
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri sonucunda,
 • Alerjilere bağlı olarak,
 • Kornea Ülseri Hastalığı ile birlikte,
 • Yüksek tansiyon sonucunda,
 • Vitamin eksikliği (Özellikle B grubu vitaminler) neticesinde,
 • Kontak lens kullanımı ile birlikte,
 • Akut glokom, diğer adıyla göz tansiyonu sonucunda,
 • Genetik bir duruma bağlı olarak,
 • Yorgunlukla birlikte,
 • Oküler Herpes hastalığının etkisiyle,
 • İnebe Yangısı, diğer adıyla Üveit hastalığı beraberinde,

Gözde kanlanma ve kızarıklık oluşumu gözlemlenebilmektedir.

   Göz Kanlanması Belirtileri Nelerdir?

Gözde meydana gelen kanlanma öncesinde kaşıntı oluşumunu ortaya çıkarmaktadır. Kanlanma meydana gelirken ilk önce gözde kızarıklık oluşumu görülmektedir. Kızarıklık beraberinde sulanma ve ağrıda ortaya çıkabilir. Bütün bunlarla birlikte zaman ilerledikçe göz kanlanmaya başlar. Bütün bu durumlar göz kanlanmasının ortaya çıkışında meydana gelen belirtilerdir. Eğer kanlanma meydana gelirken gözde herhangi bir ağrı meydana gelmiyorsa ve farklı bir belirti yoksa durum ciddi bir sorunu teşkil etmemektedir. Fakat kanlanma beraberinde ağrı, sulanma ve görme kaybı meydana geliyorsa en kısa sürede bir göz doktoruna ulaşılması kritik önem taşımaktadır.

Kanlanmanın tedavisi durumun aciliyetine, ciddiyetine ve nedenlerine bağlı olarak yapılmaktadır. Yapılacak olan tedavide kanlanma ile birlikte meydana gelen belirtiler kritik önem taşımaktadır. Örneğin gözde kanlanma beraberinde sulanmada mevcutsa, yabancı bir cismin göz içerisinde bulunması ihtimali yüksektir. Bu durum neticesinde gözden yabancı cismin çıkarılması hedeflenerek hedefe yönelik bir tedavi uygulanacaktır.

   Göz Kanlanması İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Göz kanlanması ile karşı karşıya kalmanız durumunda evde bazı tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bu tedavi yöntemleri sonucunda bir şifa bulamazsanız doktora giderek tıbbi bir tedavinin gerçekleşmesi için muayene olmalısınız.

 • Siyah Çay Poşeti – Çay içerisinde bulunan tanen maddesi gözde oluşacak olan kanlanmaya oldukça yararlı bir maddedir. Yapılan araştırmalar sonucunda çayda bulunan tanen maddesinin büzücü bir özelliğinin mevcut olduğu ortaya çıkarılmıştır. Dolayısıyla gözünüze uygulayacağınız siyah çay poşeti sonucunda çay içerisinde bulunan tanenler göz damarlarınızı büzerek kan geçişini azaltacaktır. Demlenmiş olan çay poşetinin buzdolabında soğumasının ardından gözünüzün üzerine hafifçe bastırılarak uygulanması yeterli olacaktır. Bunu günde 2-3 defa tekrarlayarak kanlanmanın ilerlemesini önleyebilir, iyileşmenizi hızlandırabilirsiniz.
 • Salatalık – Salata içerisinde bulunan maddeler sonucunda göze uygulandığı takdirde damarları daraltıcı etki göstermektedir. Daralan damarlardan kan geçişi azalır ve kanlanma kısa sürede iyileşecek duruma gelir. Öte yandan göze salatalık uygulanması sonucunda göz rahatlar ve dinlenir. Bu sayede hem gözün yorgunluğu giderilir hem de kanlanmaya çözüm bulunur. Salatalığı doğramanızın ardından buzdolabına koymanız gerekir. Daha sonrasında dilim dilim çıkaracağınız salatalıkları gözünüzün üzerine koymanız ve burada yaklaşık 30 dakika bekletmeniz gerekecektir. Bu uygulama sonucunda gözünüz hem dinlenecek hem de kanlanmanız azalacaktır.
 • Papatya – İçermiş olduğu kuvvetli anti alerjen maddeler ile birlikte göze uygulanması durumunda kanlanmayı ortadan kaldırmaya yarayacak bir diğer bitkisel çözüm de papatya çayıdır. Kaynatılmasının ardından soğumaya bırakılan papatya çayı soğuk kompres yapılması ile gözü temizlemek ve kanlanmayı tedavi etmek için kullanılabilir.
 • Buz Uygulama – Gözünüze yapacak olduğunuz soğuk uygulamalar kanlanmanın durması adına yarar sağlayacaklardır. Bunun en temel nedeni kan akışının soğuk uygulama sonrasında yavaşlaması ve kanamanın bir süre sonra durdurulmasıdır. Buzluğunuzdan alacağınız buz kütleleri ile birlikte gözünüze hafif kompresler uygulayabilirsiniz.
 • Soğuk Süt – Soğuk süt ile birlikte ıslatacağınız peçete veya pamuğu gözlerinize uygulayarak da gözünüzde meydana gelen kanlanmayı tedavi edebilirsiniz. Soğuk olması neticesinde kanlanmayı durduracak olan süt, içermiş olduğu yararlı maddeler sonucunda da gözünüzün mikroplardan arınmasına oldukça yardımcı olacaktır.
 • Dilimlenmiş Patates – Patates göz rahatsızlıklarına en etkili tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır. Gözde meydana gelecek olan kanlanma, ağrı, alerji, çıban ve birçok farklı rahatsızlıkta patates uygulanması en bilindik tedavi yöntemidir. Soğuk bir şekilde gözünüze uygulayacağınız patates dilimleri kanlanmanın azalmasına yönelik etki gösterecek ve sorunun ortadan kalmasına yardımcı olacaktır.

   Göz Kanlanması Tedavisi

Göz kanlanması sonucunda evde uygulayabileceğiniz yöntemlerin dışında doktora da başvurabilirsiniz. Doktor, meydana gelen kanlanmanın nedenini tespit etmesinin ardından size farklı tedavi yöntemleri sunacaktır. Eğer gözünüze yabancı bir cisim girmişse ve hala gözünüzdeyse, ilk iş olarak yabancı cisim gözünüzden çıkarılacaktır. Daha sonrasında ise doktor tarafından verilen damlalar ile birlikte hem ağrı azalacak hem de kanlanma geri çekilmeye başlayacaktır.

Kanlanmanın ağrısız olması ve kişiyi görüntüsü dışında rahatsız etmemesi durumunda doktor tarafından damla önerisi pek yapılmamaktadır. Kendiliğinden geçebilecek olan kanlanmaların bir süre beklenilerek kaybolması ve dışarıdan bir etkiye maruz kalmadan sorunun çözülmesi amaçlanmaktadır.

Sonuç olarak, gözünüzde meydana gelen kanlanma ağrısızsa ve farklı yan etkiler barındırmıyorsa endişe etmenize gerek yoktur. Fakat gözünüzde meydana gelen kanlanma beraberinde göz dışında kızarıklık, göz içinde sulanma ve ağrı mevcutsa en kısa sürede doktora görünmeniz en mantıklı tercih olacaktır.