Göz Sinirleri Nasıl Güçlendirilir?

tarafından
261
Göz Sinirleri Nasıl Güçlendirilir?

Göz Sinirleri Nasıl Güçlendirilir?

Bedenlerimizin en çok yorulan bölgelerinden bir tanesi de gözlerdir. Gün içinde saatlerce açık olan, okuyan, izleyen, iş yapan ve yorulan gözler bozulduğunda gözlük kullanabiliyoruz. Enfeksiyon kaptığında damla kullanabiliyoruz. Bunların yanı sıra, yaşla birlikte bazı temel sorunlar da görülebiliyor gözle ilgili. Göz bebeği ışığa duyarlılığını yitirebiliyor ya da daha fazla ve çeşitli görme problemleri ya da başka sebeplere de bağlı olarak glokom gelişebiliyor. Bütün bu ihtimallere karşı, hem de günlük hayatımızda da gözlerimizi ihmal etmemek ve daha kaliteli bir görme için bazı önerilere göz atmamız faydalı olacaktır.

Ne Yapmalı?

Öncelikle gözlerimizi gereğinden fazla yormamalıyız. Burada ilk akla gelen de elbette ekran karşısında fazla kalmamak. Gerek Tv izlemek olsun, gerekse gün boyu kullandığımız bilgisayar ekranları, telefonlar olsun hem bedensel formumuza zarar vermekte hem de gözlerimizi yormakta, onlara zarar vermektedir. Bu sebeple öncelikle ne kadar zaman ayırmamız gerektiğine bu durumları göz önünde bulundurarak karar vermeliyiz. Ayrıca gözlerimize egzersiz yaptırmayı unutuyoruz. Evet! Gözlerimizin de bedenimizin diğer bölgeleri gibi çalıştırılmaya, doğru işlemeye ve rahatlatılmaya ihtiyacı var. Bunun için en temel egzersiz, sabah uyandığınızda gözlerinizi en yavaş haliyle tavana dikerek döndürmek. Böyle düzenli egzersizler sonunda baş ağrılarımızın da daha az olma ihtimali yükselir.  Bütün bunların dışında da ayrıca düzenli olarak göz doktorunuza muayene olmanız, gözlük veya lens kullanıyorsanız özellikle kontrol altında olmanız yerinde olacaktır.

Ne Yemeli, Ne içmeli?

Çocukluktan beri hep duyarız; havuç ye, ıspanak ye. Her ne kadar aksi de iddia edilse de evet, havuç Ve ıspanak gözlerimiz için iyidir. Ispanaktaki demir gözleri güçlendirirken ve havuçtaki beta-karoten, retina ve diğer göz kısımlarına gözün sorunsuz çalışması noktasında yardımcı olur. Ayrıca bitkilerin yanı sıra bazı çeşit balıklar da göz sinirlerini güçlendirir. Özellikle somon, ton balığı, uskumru, alabalık, hamsi gibi balıklar içirdikleri yağ sebebiyle retinaya iyi gelecektir. Balıktan sonra da birkaç badem alırsanız ve bunu alışkanlığa çevirirseniz bu da iki katı iyi gelecektir gözlere. Hem unutmazsınız her seferinde badem yemeyi hem de gözleriniz bademdeki E vitamininden yaralanır. Bunların dışında bol bol c vitamini almak da gözler için harika olacaktır. Portakal, mandalina yiyemiyorsanız bile, bunları sıkarak anında içmeniz diğer hastalıkları karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, bir yandan da gözlerinize de bakacaktır.