Mide Tembelliği, Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

tarafından
1646
Mide Tembelliği, Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

   Mide Tembelliği Nedir?

Günümüzde oldukça fazla görülmeye başlanan ve günlük yaşantımızı oldukça etkileyen bir sorun da mide tembelliğidir. Mide tembelliği, sindirim için mideye gelen besinlerin yeterli kasılma hareketleri ile öğütülememesi ve ince bağırsağa geç gönderilmesi sorunu olarak tanımlanabilir.

Vücuda alınan besinler sindirim yolu aracılığıyla mideye ulaşır. Sağlıklı bir insanda, midede meydana gelen kasılma hareketleri sindirimi gerçekleştirmeye yarar. Kasılma hareketleri ile besinler öğütülür ve bulamaç adı verilen katı ile sıvı arası bir hale bürünür. Daha sonrasında ise öğütülen bu besinler, ince bağırsağa gönderilerek burada sindirimin devam etmesi sağlanır. Fakat midede olabilecek bir tembellik rahatsızlığı sonucunda bu adımlar oldukça yavaş gerçekleşecektir. Dolayısıyla da kişi sindirim sırasında oldukça rahatsız hissedecektir.

Midede bulunan ve kasılma hareketlerini düzenleyen vagus adlı sinir mide tembelliği hastalığının ortaya çıkmasında oldukça etkilidir. Vagus sinirinde meydana gelebilecek bir sorun, gerekli kasılmaların zamanında yapılmamasına ve midede sindirimin oldukça uzun sürmesine neden olur. Bunun sonucunda ise kişi uzun süreli bir tokluk hissi ile karşılaşır ve besinler ince bağırsağa geç iletilir. Genel olarak tokluk hissi ile ya da hazımsızlık hissi ile de karıştırılabilir. Fakat bu durum ile sürekli olarak karşılaşıyorsanız, mide tembelliği gibi bir hastalığınızın olduğunu belirtebiliriz. Yetişkinlerde daha sık rastlansa da çocuklarda görülme ihtimali de mevcuttur. Mide tembelliği kendiliğinden belirebileceği gibi farklı bir hastalık sonucunda da meydana gelebilir.

Probiyotikler sindirime yardımcı olabilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

   Mide Tembelliğinin Nedeni

Mide tembelliğini ortaya çıkarabilecek birçok neden mevcuttur. Bu nedenlerden en önemlisi ve ilki vagus sinirinde meydana gelebilecek sorunlardır. Doğrudan bu siniri etkileyecek veya vagus sinirinin çalışmasına engel olacak bir durumla karşı karşıya kalınmışsa, hastalığın nedenini ortaya çıkarmak kolay olacaktır. Fakat bu sinirin etkilenmesine yol açabilecek birden fazla etmen de mevcuttur. Bu etmenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme mide tembelliğine sebep olabilir

   Kullanılan Bazı İlaçlar İlaçlar ortaya çıkarılırken bir hastalığa çare olmak için çıkarılmalarının yanında farklı hastalıklara da yol açabilirler. Kullandığınız ilaçların yan etkileri kısmında mide ile ilgili bir problem oluşumundan bahsediliyorsa, mide tembelliğinizin oluşumunu ilcalarınız tetiklemiş olabilir. Bu nedenler ilaç kullanımına dikkat edilmeli, doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımının kesinlikle önüne geçilmelidir.

   Kullanılan Mide İlaçları – Kullanılan ilaçlardan midede problem oluşturabilecek olanlar yine bazı mide rahatsızlıklarının tedavisi için alınanlardır. Midenizde bulunan mide yarası, gastrit vb. bir sorunu düzeltmek adına tedavi alıyorsanız ya da ilaç kullanıyorsanız, bu ilaçların yan etkisi olarak mide tembelliği ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bu durumda doktorunuzla görüşmeniz ve durumu en ince ayrıntısına kadar anlatmanız gerekmektedir.

 

   Yetersiz ve Dengesiz Beslenme – Günümüzde oldukça yaygınlaşan ve artık önüne geçilemeyen fastfood ürünlerinin tüketimi mide tembelliği gibi sorunlara yol açabilir. Sağlıksız koşullarda ve besin öğesi bakımından yetersiz olarak üretilen bu yiyeceklerin, vücuda yarardan çok zarar sağladığını belirtmemizde bir sakınca yoktur. Bu gibi ürünlerin tüketimi sonucunda vücutta binlerce hastalığın oluşumuna davetiye çıkarılır ve adeta hastalığa yakalanmak adına beklemeye geçilir. Daha sonrasında ise farklı insanlarda oluşan farklı yan etkiler ile hastalıklar meydana gelir. Dengesiz ve yetersiz beslenme sonucunda meydana gelen hastalıklardan birinin de mide tembelliği olduğu unutulmamalıdır.

   Diyabet Hastalığı – Kişide diyabet hastalığı mevcutsa, midede tembellik oluşumuna rastlamak da mümkündür. Diyabetin nedenlerinin ve diyabet için kullanılan ilaçların bir etkisi olarak gözlemlenebilen mide tembelliğinin, hangi durumlara neticesinde ortaya çıktığı detaylıca incelenerek, diyabetin bu rahatsızlık üzerindeki etkisi tespit edilebilir. Eğer diyabet hastalığınız varsa ve mideniz ile ilgisi sorunlar yaşıyorsanız, doktora başvurmanız ve tıbbi bir tedavi almanız iyi olacaktır.

   Reflü Hastalığı – Kişilerde bulunan ve mide tembelliğine yol açabilen bir hastalık da reflüdür. Reflü olan kişiler sindirim sistemleri ile ilgili problemler yaşayabilmektedirler. Başlı başına bir sindirim sistemi rahatsızlığı olan reflünün de mide tembelliğine neden olabileceği bilinmektedir.

   Mide Tembelliğinin Belirtileri Nelerdir?

Mide tembelliği problemi ortaya çıkarken ilk olarak farklı bir hastalıktan dolayı kaynaklanıp kaynaklanmadığı belirlenmelidir. Eğer farklı bir hastalıktan kaynaklanıyorsa belirtiler farklı şekillerde gerçekleşebilir. Örneğin reflü hastalığı nedeniyle ortaya çıkan mide tembelliği aynı zamanda reflünün belirtilerini daha güçlü hale getirecektir. Fakat kendiliğinden ortaya çıkan ve kişinin hayatını olumsuz etkileyen mide tembelliğinin genel olarak bazı belirtileri mevcuttur. Belirtiler genel olarak sabah kahvaltılarında gözlemlenir. Sabah midesi boş bir şekilde uyanan insan, kahvaltı ile birlikte midesini harekete geçirir. Fakat vagus siniri tembelliği etkisiyle hareket kabiliyeti azalan mide bazı hazımsızlık problemleri yaşamaya başlar. Bunun sonucunda da birçok farklı belirti ortaya çıkabilir. Bu belirtileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Karın bölgesinde ve karın çevresinde beklenmedik nedenlerden dolayı ağrı oluşması
 • Önceleri olmayan fakat son zamanlarda artış gösteren ağız ve nefeste koku oluşumu
 • Yemeklerden sonra hazımsızlık oluşması ve uzun süreli tokluk hissinin meydana gelmesi
 • Yemek yerken erken doyma ve doygunluğun aynı zamanda midede şişkinlik oluşturması
 • Kan şekeri düzeyinde değişimlerin oluşması ve ani iniş ve yükselişlerin meydana gelmesi
 • Genellikle çocuklarda meydana gelen kusma durumu
 • Çabuk doymaya bağlı olarak çocuklarda meydana gelen büyüme gerilemeleri
 • Bu rahatsızlığı mevcut olan kişiler beslenme yetersizliğinden kaynaklanan daha çabuk yorulma durumu ile karşılaşırlar
 • Kilo alma durumu ortadan kalkar ve giderek kilo kaybı ortaya çıkar
 • Boy uzama dönemindeki çocuklar yaşıtlarına göre genelde daha yavaş ve az uzar
 • Bir şey yememelerine rağmen çocuklar genellikle tok olduklarını dile getirirler
 • Yemek sonralarında ağızdan gaz çıkarma isteği ve karında meydana gelen şişlik oluşumu gözlemlenir

   Mide Tembelliğinin Tedavisi

Mide tembelliğinin tedavisi birçok hastalığın tedavisine nazaran oldukça kolaydır. Mide içerisinde bazı besinlerin sindirilmesi zordur ve hatta bu rahatsızlık döneminde imkânsızdır. Özellikle yağlı ve lifli besinler mide tembelliği rahatsızlığı sırasında oldukça zor sindirilir. Çiğ sebze ve meyvelerin tüketimi sonucunda ve gazlı içeceklerin tüketimi ile birlikte rahatsızlığın ortaya çıkması daha da tetiklenebilir. Bu nedenler tedavinin ilk aşaması bu yiyeceklerin tüketimini azaltmanızdır. Doktorunuza gitmeden bu gıdaların günlük öğünlerinizde daha az yer almasını sağlarsanız bir süre sonra etkilerini kendiniz göreceksiniz. Fakat bu besinlerin tüketimini sonlandırmanız ya da azaltmanız sonucunda herhangi bir iyileşme süreci gözlemlemediyseniz kısa sürede doktorunuza başvurmanız ve sorunu dile getirmeniz gerekmektedir.

Doktorunuza başvurmanızın ardından ilk olarak bazı tahlillerin ve tetkiklerin yapılması gerekecektir. Yapılan tahliller ve tetkikler sonucunda ilk olarak hastalığın neden dolayı meydana geldiği ve vücudunuzda başka bir problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilir. Eğer midenizde oluşan tembellik farklı bir hastalığın ortaya çıkarmış olduğu bir sorunsa, ilk olarak mevcut hastalığın tedavisine yönelik çalışmalar uygulanır. Ancak mide tembelliği durumu yeme ve içmenize bağlıysa, bu durumda doktorunuz tarafından size uygun bir diyet listesi hazırlanır ve bu listeye uymanız gerektiği vurgulanır. Verilen listedeki ürünler ile kolaylıkla bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Genellikle günlük öğünlerinizde tüketeceğiniz lifli gıdalardan, asit içerikli besinlerden ve yağlı yiyeceklerden uzak durmanızı belirten bu diyet listesi, aynı zamanda size daha sağlıklı bir yaşamın da kapılarını açacaktır.