Saç Dökülmesi, Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

tarafından
1179
Saç Dökülmesi, Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Saç Dökülmesi Nedir?

Sağlıklı bir insanın kafasında yaklaşık olarak 100 bine yakın saç bulunur ve bu saçlar günlük olarak belli miktarda dökülür. Tarama ya da yıkamaya bağlı dökülmeler genellikle gün içerisinde 100-150 saç teli kadar olabilir. Bu dökülme normal olarak kabul edilir. Fakat eğer saç dökülmeniz günlük 150-200 saç teli ve daha fazlası şeklinde gerçekleşiyorsa, saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz.

Saç dökülme problemi genellikle farklı nedenler dolayısıyla ortaya çıkabilir. Genetik bozukluklar, kimyasal maddeye maruz kalma, hormonsal ve besinsel sorunlar, ilaçların bazı yan etkileri, psikolojik problemler, strese maruz kalmak ve bazı deri sorunları genel olarak saç dökülmesine neden olabilmektedir. Sağlıklı insanlarda meydana gelebilen saç dökülmeleri genellikle 2 ay sonra sona ermektedir. Eğer saç dökülme probleminiz sık sık tekrarlıyorsa ve ciddi bir şekilde saç kaybediyorsanız en kısa sürede bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Saç dökülmesi sonucunda alacak olduğunuz bazı tedaviler eğer olumlu sonuçlanırsa, kişi 6-12 ay içerisinde saç dökülme probleminden kurutulabilir.

Her bir saç telinin ömrü genel olarak iç bölümde incelenir. Bu evrelerden ilki olan büyüme evresi en uzun süren evredir. Aylık olarak 1 santimetre uzayan saç teli bir süre sonra dinlenme evresine girer. Dinlenme evresi genellikle 2-3 hafta aralığında sürmektedir. Daha sonrasında ise saç telinin beslenmesi yavaşlar ve saç teli deriye bağlılığını yavaş yavaş yitirir. Bununla birlikte eğer kişi saçına tarama veya yıkama gibi işlemler uygularsa saç saha kısa süre içerisinde deriden ayrılacaktır. Saçınız eğer dinlenme aşamasını tamamlamışsa yapılacak olan tarama ve yıkama işlemleri yalnızca dökülme süresini hızlandıracaktır. Daha sonrasında ise yerinden ayrılan saç teli yerine farklı bir saç teli yerleşecek ve büyüme evresine girecektir. Bu döngü bir ömür boyu devam eder ve sürekli saçlarınız yenilenir. Dış görünüşü ile birlikte saçınızın hangi bölümünün hangi evrede olduğunu anlamanız çok zordur. Fakat genel olarak bakıldığında herhangi bir anda insan saçının %85-90’lık bir kısmı büyüme evresindedir. Geriye kalan %10-15’lik kısım dinlenme süresindeyken son kalan %1-2’lik kısımda dökülme evresini tamamlar. Normal bir günde banyo yapılmadığında ya da sık tarama işlemi uygulanmadığında günlük olarak 100 saç telinin saçınızdan ayrılması normaldir.

   Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesi oluşumu birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Genetik problemler sonucu oluşum gösteren dökülme problemi ise bu nedenlerden tedavi edilmesi en zor olanıdır. Şimdi birlikte saç dökülmesine neden olan başlıca sebepleri inceleyelim.

 • Stres İle Meydana Gelen Saç Dökülmeleri – Stres sonucunda saçınızın büyüme evresi kısalırken dinlenme süresi daha uzun bir hale gelir. Büyüme evresinden çıkan ve dinlenme evresine geçen her saç teli artık dökülmek için uygun zaman gelmiştir. Bununla birlikte kişi saç dökülmesini problem haline getirir ve sürekli bu duruma takıntılı hale gelirse saç dökülmesi daha da artacaktır. Stres problemi her hastalıkta olduğu gibi saç dökülmesi probleminde de büyük bir etkendir.
 • Genetik Faktörlere Bağlı Saç Dökülmeleri – Saç dökülme problemi erkeklerde ve kadınlarda farklı nedenlerle ortaya çıkar. Erkeklerde meydana gelen saç dökülmeleri genellikle erkeksi hormonların fazlalığı gibi nedenler dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Bu tip saç dökülmeleri genellikle kronik bir gelişim göstermektedir. İlerleyen yaş ile birlikte saç dökülmesi kellikle beraber sonuçlanır. Erken yaşta başlayan tedaviler sonucunda kellik oluşumu engellenemese de süreç uzatılabilir.

Bu tarz dökülmelere kadınlarda da sıklıkla rastlanabilir. Özellikle ailesinden biri kellik problemi ile karşı karşıya kalan kişiler bu sorunu ileride yaşayabilirler. Öte yandan saç dökülme problemi, gelişen stres ve psikolojik sorunlarla birlikte artış gösterebilir.

 • Beslenmeye Bağlı Saç Dökülme Problemleri – Beslenmeye bağlı saç dökülme problemi de oldukça sık rastlanan bir durumdur. Özellikle günümüzde değişen besin yapıları ve üretilen zararlı yiyecekler kişinin sağlığını bozmaktadır. Saç da canlı bir yapıya sahiptir ve sürekli olarak beslenmesi gerekir. Dengesiz beslenmek, tek tip gıdalar tüketmek, karbonhidrat yoğunluklu besin tüketimi saç derinizin ve saçınızın beslenmesini etkiler ve saç dökülmesi sorununu ortaya çıkarabilir. Diğer saç dökülme nedenlerine göre kolaylıkla tedavi edilebilir ve dengeli beslenme sonucunda sorun ortadan kaldırılabilir.
 • Bazı İlaçların Yan Etkisi Kaynaklı Saç Dökülme Problemleri – Bu sorunun en bilindik nedenlerinden birisi de kemoterapidir. Türkçe karşılığı kimyasal tedavi olan kemoterapi vücuda kimyasal içerikli ilaçların verilmesi sonucu gerçekleştirilir. Bu ilaçların yan etkilerinden en bilineni saç dökülmesidir. Bunun yanında sivilce ilaçları, doğum kontrol hapları, bazı steroid bazlı ilaçlar da saç dökülmesine neden olmaktadır. Son olarak uyuşturucunun da saç dökülmesine ciddi anlamda neden olduğu bilinmektedir.
 • Hormonsal Sorunlar Nedenli Saç Dökülmeleri – Eğer kişide hormonsal problemler sonucu adet düzensizlikleri, aşırı derecede sivilce oluşumu, tüylenmede meydana gelen artış ve hızlı kilo alımı gibi sorunlar ortaya çıkmışsa bu sorunlara saç dökülmesi de eklenebilir. Bu gibi bir problemin netleştirilmesi için ilk olarak doktora gidilmeli ve hormon tahlilleri gerçekleştirilmelidir. Yapılan tahliller sonucunda kolaylıkla bu durum anlaşılabilir.
 • Kozmetik Etkenlere Bağlı Saç Dökülmeleri – Kozmetik nedenlerden meydana gelen saç dökülmeleri genellikle kadınlarda meydana gelmektedir. Uzun saçların sıkı bağlanması, dar ve hava almayan iç boneler, uzun süre ısıya maruz kalan saçlar, fön çekmek, saç rengini açıcı boyalar, saç düzleştiriciler ve bunlara benzer birçok etken saça zarar verir ve dökülmesini sağlar. Tedavi süreci oldukça kolaydır ve saça uygulanan bu yöntemleri ortadan kaldırmak yeterlidir. Daha sonrasında saç eski görünümüne kavuşur ve dökülme azalır.

Saç dökülmesinin bir çok belirtisi bulunmaktadır

   Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesi kişide meydana gelirken bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler farklı saç dökülme nedenlerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Aşağıda başlıca saç dökülme belirtilerini sıralanmıştır.

 • Elinizi saçlarınızda gezdirdiğinizde avucunuza 10 ve daha fazla saç teli gelmesi
 • Duş alırken başınızı durulama ve şampuanlama sırasında elinizde ciddi derecede saç teli bulunması
 • Banyo yapmanızın ardından küvetinizin ya da duşakabininizin giderini kapatacak kadar saç telinin dökülmüş olması
 • Saçınızın önceki dönemlere göre daha yavaş uzaması
 • Saçlarda meydana gelen soluk renk ve matlaşma sorunu
 • Aşırı kepek oluşumu ve uzun süreli saç problemleri
 • Geçmeyen ve farklı bir nedeni olmayan kaşıntı problemleri
 • Saçların şekil almamaya başlaması
 • Saçlarda beklenenden daha fazla yağlanma oluşumu
 • Saç renginde açılma meydana gelmesi
 • Başınızın tepesinde meydana gelen saç azalması
 • Saçta ortaya çıkan sönük görünüm
 • Saç diplerinde beslenme sorununa karşı oluşan sızlama problemi

   Saç Dökülmesine Yönelik Bitkisel Tedaviler

Saç dökülmesi ile karşı karşıya kalan kişiler tıbbi yöntemlere başvurabileceği gibi bazı bitkisel yöntemler ile birlikte de sorunlarını çözebilirler. Aşağıda saç dökülme problemine yönelik bitkisel tedavi yöntemleri sıralanmıştır.

Doğal saç maskeleri ile saç dökülmesi engelleyebilme ihtimaliniz bulunmaktadır

 • Soğan – Soğan, içermiş olduğu yüksek miktarda sülfür ile saç derisinde kan dolaşımını hızlandırır ve saç çıkışı için gereken kolajen dokusunun üretiminde ciddi rol oynar. İltihaplara yönelik oldukça etkili bir besin olan soğan, saç derinizde oluşacak olan mantar ve bakteriyel sorunları ortadan kaldırabilir.

Katı meyve sıkacağında soğanın suyunu çıkararak işe başlayabilirsiniz. Eğer bu gibi bir şansınız yoksa soğanı ince dilimlere ayırıp ezebilir ve suyunu çıkarabilirsiniz. Daha sonrasında ortaya çıkan soğan suyunu kafa derinize masaj yaparak sürmeniz gerekecektir. Sonrasında bir müddet beklemenizin ardından bitkisel şampuanlar yardımıyla saçınızı yıkayabilirsiniz. Yıkama işlemi sonucunda saçın kendiliğinden kuruması gerekmektedir. Kesinlikle saç kurutma makinesi vb. bir alet kullanmayın. Etkili sonuçlar alabilmek adına bu kürü haftada en az 2-3 defa uygulamalısınız.

 • Sarımsak – Eğer saç bakım ürünlerini yeterince incelediyseniz, sarımsağın sıklıkla bu ürünlerde kullanıldığını fark etmişsinizdir. Sarımsak içermiş olduğu kükürt, bakır, çinko, kalsiyum ve A Vitamini öğeleri ile birlikte süper bir bitki olarak tanımlanır. Bütün bu içeriği ile saç dökülmesine ciddi anlamda yardımcı olan sarımsak en çok tercih edilen bitkisel tedavidir.

8 dil sarımsağı alın ve dışını soyun. Soyma işlemi ardından sarımsakları ezerek ya da farklı bir işlemle suyunu çıkarın. Genel olarak yapacağınız sıkma işlemi sonucunda 1 yemek kaşığı sarımsak suyu ile karşılaşırsınız. Oluşan suya 1 yemek kaşığı da bal ekleyin ve iyice karışmasını sağlayın. Bu karışımı saç diplerinize uygulayın ve saçınızda yaklaşık 20 dakika bekletin. Daha sonrasında bir bitkisel şampuan yardımıyla saçınızı durulayın. Yine bu yöntemde de kurulama işlemi kendiliğinden olmalıdır.

 • Yumurta – Yapılan araştırmalar neticesinde yumurtanın oldukça yararlı proteinleri içerdiği kanıtlanmıştır. Proteinlerin yanında yumurta içerisinde B vitamini çeşitleri ve biotin mevcuttur. Bu besin öğeleri saç sağlığı adına oldukça faydalıdırlar. Bu özelliklere sahip olan yumurta evde gerçekleştirilecek olan tedavi yöntemleri adına oldukça tercih edilen bir yöntem olmaktadır.

1 yumurta ve beraberinde 1 yemek kaşığı zeytinyağını çırpın. Çırpma sonucunda oluşan karışımı saçınıza uygulayın. Saçınızın hemen her teline bu karışımı uyguladığınıza emin olmanız çok önemlidir. 20 dakika bu şekilde beklemenizin ardından saçlarınızı soğuk su ile birlikte durulayın. Sıcak su kullanmama nedeniniz yumurtanın pişme ihtimali oluşması ve saçınızdan daha zor temizlenmesidir. Bu karışımı haftada 2 kez uygulamanız oldukça etkilidir.

 • Yeşil Çay – Saç dökülme problemleri ile mücadele de genellikle kullanılan bir diğer yöntem de yeşil çaydır. Kepek tedavisinde de kullanılabilen yeşil çay, saç kaybını ortadan kaldırabilir ve saçın daha hızlı uzamasını sağlar.

1 su bardağı suya iki poşet yeşil çay koyarak demlenmesini sağlayınız. Ardından oluşan çayın soğumasını bekleyiniz. Soğuma ardından çayı saçınıza uygulamanız ve 1 saat beklemeniz gerekecektir. Saçınıza yeşil çayı uygulamanızın ardından yaklaşık bir saatlik bir süre sonunda ise saçınızı durulayabilirsiniz.

 • Hindistan Cevizi Yağı – Hindistan cevizi içeriği bakımından saç çıkışını ve uzamasını tetikleyici özelliğe sahiptir. İçeriğinde bulunan laurik asit ve yağ asitleri saçın kırılmasını engeller ve saçı sağlamlaştırır. Bu durumu ortaya çıkaran ise Hindistan cevizi yağının saçı çevreleyerek koruyucu bir tabaka oluşturmasıdır. Öte yandan saç derisinde oluşturduğu hızlı kan dolaşımı sonucunda saçın beslenmesini etkileyerek saç dökülmesini engeller ve parlak bir görünüm sunar.

Hindistan cevizi yağını hafif ısıtmalı ve ardından saç diplerinize uygulamalısınız. Bu uygulama sırasında masaj yapmayı ve yağı saç köklerinize iyice yedirmeyi ihmal etmemelisiniz. Daha sonrasında ise 1 saatlik bir süre geçmesini bekleyin ve saçınızı durulayın. Mümkün olduğunca haftada 1 ya da 2 kez bu uygulamayı gerçekleştirmeye özen gösterin.

 • Havuç – Havuç içerisinde bulunan A, D, E, K, C, B6 ve B1 vitaminlerinin oldukça yararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Bunun dışında havuç içeriğinde kalsiyum, magnezyum ve biotin gibi birden fazla yararlı besin değeri de mevcuttur. Bütün bu değerler saç derisini besler ve saç dökülme hızını yavaşlatır. Daha etkili olması adına havuç suyu kullanımını da tercih edebilirsiniz.

Sabahları içeceğiniz 1 bardak havuç suyu ya da tüketeceğiniz 2-3 adet havuç saçlarınızın güçlenmesini ve dökülmemesini sağlayacaktır. Öte yandan çıkacak olan yeni saçlarınızın güçlü olmasını da havuçla birlikte sağlayabilirsiniz. Ayrıca havucu dilerseniz pişirebilir ve hatta özel soslar ile birlikte de tüketebilirsiniz.

 • Patates – Herkesin kolaylıkla ulaşabileceği, bir markete veya manava gidilerek bulunma ihtimali çok yüksek olan patates, saçlarınız için oldukça yararlı bir besin öğesidir. Saç dökülme problemine olan etkisi ile bilinen patates, kullanılmaya başlandığı andan itibaren saç dökülme hızını yavaşlatacaktır. Patates suyu yardımıyla daha kalın ve güçlü saçlara sahip olabileceksiniz.

Patatesleri bir tencerede kaynamaya bırakın. Kaynamalarının ardından altını kapatarak patateslerin ve suyun soğumasını bekleyin. Saçınızı şampuanladıktan ve duruladıktan sonra ekstra bir durulama suyu olarak patates suyunu kullanın. Patatesin kaynadığı suyla saçınızı durulamanızın ardından kesinlikle başka bir suyla kafanızı yıkamayın. Bu şekilde her gün bir kez saçlarınızı yıkamanız oldukça etkili olacaktır.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı – Bitkisel çözümlerin sonuncusu olan üzüm çekirdeği yağı çok kolay bulunan bir madde değildir. İçerisinde bulunan antioksidanlar yardımıyla üzüm çekirdeği yağı saç dökülmesine neden olan sorunlara karşı mücadele eder. Bu nedenle saç dökülmesi problemi ile mücadele edenlere oldukça önerilen bir yöntemdir. Düzenli olarak kullanımı ile saçlarınızın güçlendiğini ve daha az döküldüğünü kısa sürede hissedebilirsiniz.

Bir veya iki tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağını az miktarda jojoba yağı ile karıştırın. Daha sonrasında bu karışımı saçınıza uygulayın. Uygulama ardından yaklaşık 10-15 dakika sonra saçınızı durulayabilirsiniz. Bu yöntemle oldukça etkili bir şekilde saç dökülmesine karşı savaşabilirsiniz.

   Saç Dökülmesine Yönelik Tıbbi Tedaviler

Saç dökülmesi genellikle bazı eksiklikler sonucunda meydana gelmektedir. Bu eksiklikler saçlarınızın daha güçsüz ve ince telli olmasını sağlar. Daha sonrasında ise yeteri derecede beslenemeyen saçlarınız daha kolay ve kısa sürede dökülür. Bitkisel çözümler gibi tıbbi yöntemlerde de vücutta bulunan eksiklikleri gidermek hedeflenmektedir. Genel olarak vücutta bulunan eksikliklere karşılık önerilen tıbbi tedaviler neticesinde vücuda alınması sağlanan öğeler aşağıdaki gibidir.

 • Çinko Takviyesi
 • Saw Palmetto İlacı Kullanımı
 • B6 Vitamini Takviyesi
 • Bal Kabağı Çekirdeği Yağı Tüketimi
 • Yeşil Çay Tüketimi

Yukarıda bulunan besin öğeleri ve içeriğinde bulunan yararlı öğelerin vücuda ilaç olarak ya da farklı şekillerde alınmasının ardından saç dökülmesi ile savaşılabilmektedir. Bu besin öğelerine daha önce belirttiğimiz gibi bitkisel olarak da başvurabilirsiniz. Fakat ilaçlar beraberinde bir tedavi talep ederseniz, doktorunuza başvurmanızın ardından size en uygun tedavi yöntemini birlikte seçebilirsiniz.