Saç Kepeklenmesi, Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

tarafından
1118
Saç Kepeklenmesi, Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Saç Kepeklenmesi

   Saç Kepeklenmesi Nedir?

Saç kepeklenmesi, saçta bulunan ölü derinin toz şeklini alması ve saçın arasında dağılması olarak bilinir. Deri hücreleri sürekli bir yenilenme içerisindedir. Bu yenilenme sırasında ölü hücreler deriden uzaklaştırılırken arkasından yeni hücreler oluşum gösterir. Saç derisinde de durum aynı şekilde ilerler. Saç derisinde gerçekleşen yenilenme sırasında üst tabakada bulunan ölü hücreler deriden uzaklaştırılır. Saçtaki yenilenme hızı ne kadar fazla olursa ölü derinin meydana gelmesi de o derece artış gösterecektir. Ölü derinin canlı deriden ayrılmasının ardından saç içerisinde dağılma evresi oluşur. Bu durum sonucunda da saçta kepek adı verilen pullar dağılmaya başlar. Dağılan bu pul şeklindeki ölü deri saçımızın içerisinde ya da üzerimizdeki kıyafetimizde belirgin bir şekilde fark edilebilir.

Saçta meydana gelebilecek egzama, sedef hastalığı, aşırı yağlanma ve deride kuruma gibi durumlar neticesinde de kepek oluşumu gözlemlenebilir. Ayrıca saçınızı yıkarken kullandığınız şampuan, nemlendirici ve saç kremleri ile birlikte saçınıza şekil verdiğiniz jöleler, spreyler ve diğer şekillendiriciler de kepek oluşumunu tetikleyen diğer etmenlerdir.

Kepek oluşumunun ardından yaşantınız içerisinde oluşabilecek stres, uyku düzeninde bozulma, dengesiz ve yetersiz beslenme ve su tüketimi yetersizliği de kepek oluşum hızını artıracak ve problemin büyümesine neden olacaktır.

Kepek ortaya çıkmasının ardından kişide saç dökülmelerini de tetikleyebilecek bir sorun ortaya koyabilir. Kişiden kişiye bulaşmayan bir sorun olan kepek, bazı durumlarda dış görünüşünüzün bozulmasına ve sizi rahatsız etmesine de yol açmaktadır. Oluşumu ardından kepeği tamamen yok etmekten çok oluşumunu kısıtlama gibi tedaviler tercih edilmektedir.

Kepek günlük hayatı olumsuz etkileyebiliyor

   Kepek Probleminin Ortaya Çıkış Nedenleri

Saç derisinin üst tabakasında sürekli bir ölü hücre atımı söz konusudur. Aslında insanların hemen hepsinde bu beyaz toz parçalarından vardır. Fakat bazı insanlarda oluşum daha hızlı gözlemlenir ve saçın içerisinde yayılmaya başlar. Bunun neticesinde de omuzlarınızda ve saçınızda kepek bulgusuna rastlarsınız. Hem kepek oluşumunu tetikleyen hem de oluşum hızını artıran nedenler aşağıdaki gibi açıklanabilir.

 • Seboreik Dermatit – Bu hastalık kişilerde kulak arkası, burnun kenarları ve kaşları etkilediği gibi saçları da etkilemektedir. Hastalığın meydana gelmesi ile birlikte saç derisinde hassaslaşma oluşur. Hassaslaşmanın ardından tahriş olan deri daha hızlı hücre yenilemeye başlar ve ölü hücreleri hızlı bir şekilde kendinden uzaklaştırır. Üretilen fazla hücreler sonucunda uzaklaşan ölü hücreler kepek problemini ortaya çıkarır.
 • Hava Sıcaklığındaki Düşüşler – Hava sıcaklıklarının düştüğü kış aylarında cildimiz gibi saç derimiz de kurumaya ve sertleşmeye başlar. Bu durum beraberinde saç derisinin pul pul dökülmeye başlamasını da tetikler. Eğer saçınızın soğuk havalar neticesinde kepek oluşumu ile karşılaşmasını istemiyorsanız, şapka veya bere kullanmanız oldukça etkili olacaktır.
 • Saçı Yeterince Taramamak – Saçınızı yeterli taramamanız durumunda ölü hücreleri saçınızdan arındırmamış olursunuz. Tarak ile birlikte düzenli olarak temizlenen saç derisi kepek problemini dışarıya yansıtmaz. Fakat düzenli tarak kullanmamanız durumunda saçlarınızdaki ölü hücreler giderek saçlarınıza yapışır ve saçlarınızın içerisinde dağılmaya başlar. Aynı durum duş aldığınız zamanlarda da geçerlidir. Eğer duş esnasında saçlarınızın diplerini yeterince ölü hücrelerden arındırmazsanız, kepek oluşumu konusunda sorunlar yaşayabileceğinizi söyleyebiliriz.
 • Yeterli Şampuan Kullanmamak – Saçınızı yıkarken yeterli şampuanlamıyorsanız ve gerektiği kadar durulamıyorsanız deri üzerindeki yağlanma ve ölü hücreler yeteri kadar temizlenmeyecektir. Yağlanmanın giderilememesi ve ölü hücrelerin deriden arındırılamaması sonucunda da kepek problemi ortaya çıkacaktır.
 • Bazı Hastalıklar – Vücudunuzda meydana gelen bazı hastalıklar neticesinde kepek oluşumu ile karşılaşabilirsiniz. Sedef hastalığı gibi deri ile ilgili olan hastalıklar direk olarak kepek oluşumunu ortaya çıkarabilirken Parkinson gibi nörolojik hastalıklar ve bağışıklığa etki eden hastalıklar da dolaylı yoldan kepek problemini tetikleyebilir.
 • Beslenme Düzeni Bozuklukları – Yeterli ve düzenli şekilde beslenmiyorsanız kepek problemi ile karşılaşma ihtimaliniz de artacaktır. B Vitamini ve Çinko içerikli besinlerin yeteri kadar düzenli tüketilmemesi durumunda kepek sorunu ile karşılaşma adına adım atılmış olur.
 • Stres – Stres ve psikolojik bunalımlar hakkında yapılan araştırmalar, bu gibi sorunların insan hayatını tümüyle olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Stres ile birlikte vücutta ortaya çıkabilecek binlerce hastalık mevcuttur. Stresli yaşam kişinin vücudundaki işleyişin düzensiz gerçekleşmesine ve hücrelerin ölmesine kadar birçok olumsuz sonuç ortaya koyabilir. Kepek oluşumu da stres sonucunda meydana gelebilen bir diğer sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saçı iyi durulamak ve arındırmak kepek önlemeye yardımcı olabilir

   Kepek Oluşumunun Belirtileri Nelerdir?

Saçta kepek oluşumu genellikle saçın içerisinde pulların oluşumu veya omuzda beyaz tozların görünmesi ile fark edilir. Saçınızı taradığınızda ya da elinizi saçınızdan geçirdiğinizde kepekler pul halinde saçınızdan dökülmeye başlar.

Kepek problemi iki şekilde nüksedebilir. Bunlardan ilki kuru kepek problemidir. Bu kepek probleminde omuzlara düşen küçük ve toz halinde beyaz pullar görülmektedir. Genellikle sabahları oluşan dökülmeler gün içerisinde de kendini gösterebilir. Diğer kepek problemi ise yağlı kepek olarak adlandırılır. Bu problemde oluşan kepekler saça ve saç derisine yapışır ve saçtan ayrılmazlar. Daha büyük ve sarımtırak renkte olan bu kepekler kaşıntıya sebep olur ve insanı gün içerisinde birçok kez rahatsız eder.

   Kepekten Kurtulmak İçin Bitkisel Yöntemler

Kepek oluşumunun önüne geçmek ve saçın sağlığını geri kazanmak için birçok bitkisel formül mevcuttur. Aşağıda bulunan yöntemler ile birlikte kendiniz kepeğe karşı mücadele edebilirsiniz.

 • Sirke – Saçınızı yıkamadan ve şampuanlamadan önce iki kaşık sirkeyi eğer mümkünse bir sprey yardımıyla saçınıza iyice yedirin. Daha sonrasında masaj yaparak 10 dakika boyunca saçın sirkeyi emmesini sağlayın. 10 dakikalık sürenin ardından saçınızı yalnızca suyla durulayın. Ardından şampuan kullanabilir ve saçınızı tamamen yıkayabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki saçın şampuandan tamamen arındırılması oldukça kritik önem taşımaktadır.

Ayrıca yine sirkeyi kullanarak farklı bir yöntem de uygulayabilirsiniz. Şampuan ile yıkadığınız saçınızı durulamak için 2 bardan soğuk suyun içerisine 1 fincan elma sirkesi ekleyerek durulama suyu oluşturabilirsiniz. Yine masaj yardımıyla saçınızı bu su ile yıkamanız oldukça etkili bir yöntemdir.

 • Tuz – Tuzun, saçınızda mevcut halde bulunan kepeği dökücü bir etkisi vardır. Duşa girmeden önce saçınıza bir miktar tuzu dökmeniz ve ardından yavaş bir şekilde saçınıza masaj ile bu tuzu yedirmeniz kepeklerin saçınızdan ayrılmasını sağlayacaktır. Daha sonrasında duşa girerek saçınızdaki kepeklerin tamamen uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Aspirin – Saçlarınıza uygulayacağınız aspirin de oldukça yararlı olacaktır. Eğer saçınız çok gür ise 3-4 aspirini, seyrek ise 1-2 aspirini ezerek kullandığınız şampuana eklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonrasında saçınızı bu karışım ile şampuanlamanız ve 3-4 dakika bekletmeniz gerekir. Beklemenizin sonucunda ise saçınızı durulayabilirsiniz.
 • Ağız Gargarası – Ağız gargarası mikrop öldürücü bir özelliğe sahip olduğu için birçok şeye faydalı gelmektedir. Saçtaki kepek oluşumuna da iyi gelen gargaranın duş almanız sırasında durulama amacıyla kullanılması oldukça yararlıdır. Ağız gargarası ile duruladığınız saçlarınızı ardından tekrar su ile durulayıp duşunuzu sonlandırabilirsiniz.
 • Karbonat ve Kabartma Tozu – Kepek problemi için bilinen en yaygın bitkisel çözümlerden birisi de kabartma tozu ya da karbonattır. Uygulanması sırasında ilk olarak saçınızı ıslatmanız ve ardından bir avuç kabartma tozunu saçınıza iyice yedirmeniz gerekmektedir. Ovalama ile saçınıza yedirdiğiniz kabartma tozunu bir süre sonra durulayabilirsiniz. Bu işlemi saçınızı yıkamadan önce haftada 2-3 kez olmak şartıyla uygulayabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken bir şey vardır ki bu yöntemler şampuan kullanılmaması gerekmektedir. İşlemin ardından saçınızın kuruduğunu fark edeceksiniz ve daha sonrasında ise saçınızın kendiliğinden yeterli yağı üretmesine tanık olacaksınız. Bir süre sonrasında ise hem kepek oluşumundan kurtulmuş hem de daha sağlıklı saçlara sahip olduğunuzu gözlemleyeceksiniz.
 • Biberiye Çayı ve Avokado Karışımı – Bir avokadoyu krem haline getirene kadar ezmeniz gerekmektedir. Ardından bir miktar su kaynatmanız ve içerisine biberiye eklemeniz yeterli olacaktır. Suyun içerisine ezmiş olduğunuz avokadoyu eklemeniz sonrasında ise karışımınız ortaya çıkacaktır. Bu karışımı saçınıza, özellikle de saç derinize uygulayacak masaj yapın. En son kısımda ise saçınızı ve saç derinizi ılık su yardımıyla durulamanız gerekecektir.
 • Limon ve Aloe Vera Karışımı – Aloe Veranın cilt problemlerine oldukça yararlı olduğu birçok kişi tarafından bilinmektedir. Aloe Vera ile yapacağınız birçok kür mevcuttur. Fakat bu kürlerin etki gösterebilmesi adına düzenli olarak uygulanması ciddi önem taşımaktadır. Kepek probleminin çözümü adına Aloe Vera ile hazırlayacağınız kürü limon eşliğinde saçınıza ve kafa derinize uygulayın. Bu uygulama sırasında masaj yapmanız ve kürü iyice saç denize yedirmeniz ciddi derecede önemlidir. Daha sonrasında ise ılık bir su yardımıyla saçınızı arındırmanız ve kurulamanız yeterli olacaktır.
 • Beyaz Sirke ve Nane Çayı Karışımı – İlk olarak 1 bardak suya bir miktar sirke ekleyin. Daha sonrasında suyu ısıtın ve 5-6 adet nane yaprağını içerisine atın. Nane yaprakları ile sirkeli suyu yaklaşık 2-3 dakika bekletin ve ardından saçınıza uygulayın. Bu işlemin sonucunda saçınızı ılık su ile arıtarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz. Saçınıza uygulayacağınız bu karışım antiseptik özelliği ile birlikte kepek oluşumuna ciddi anlamda engel olacaktır.
 • Kepek kabusunuz olmasın

   Saç Kepeklenmesinin Tedavisi

Saçta meydana gelecek kepeklenme problemine yönelik kesin bir tedavinin olduğunu söyleyemeyiz. Doktora başvurmanızın ardından kepek oluşumunun nedeni araştırılır ve nedenine yönelik bir tedavi uygulanmaya başlayabilir. Fakat uygulanan tedaviler yine saçınızdaki yağ oranını düşürmeye ve kepek oluşumunu durdurmaya yönelik tedaviler olacaktır. Doktorunuz tarafından tavsiye edilen ilaçlar neticesinde düzenli kullanım sonucunda kolaylıkla bu sorun ile baş edebilirsiniz. İlaçların düzgün kullanımı sonrasında ortadan kalkan kepek problemi sonrasında ilerleyen süreçte yine aynı sorunla karşılaşma ihtimaliniz olabilir. Bunun için tedavi sonrasında saçınıza iyi bakmanız ve gerekli koşulları yerine getirmeniz önerilir. Yapılan tedavi sonrasında aşağıdaki adımları uygulamanız bir daha aynı sorunu yaşamamanız adına oldukça kritik değer taşımaktadır.

 • Saçlarınızı aşırı yıkayarak kafa derinizin tahriş olmasına ve yorulmasına sebebiyet vermemelisiniz. Yapmış olduğunu bu yanlış hareket sonrasında kafa deriniz nemsiz kalır ve daha hızlı kurur. Bu nedenle günlük saç yıkamak yerine haftada 3-4 kez saç yıkamak yeterli olacaktır.
 • Kimyasal içerikli saç şekillendiriciler saçlarınız için adeta birer düşmandır. Saç spreyleri, jöleler ve wax gibi diğer saç şekillendiricilerden olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız.
 • Saçlarınızı taramanız sırasında tarağı çok fazla derinize bastırmayın. Sert bir şekilde saç tarama işlemi saç derinizin tahriş olmasına ve ölü hücrelerin saça yayılmasına neden olacaktır.
 • Saçların hava alması saç sağlığı açısından oldukça kritik önem taşımaktadır. Bu nedenle eğer uzun saçlarınız varsa uzun süreli ve sıkı bir şekilde bağlamamanız önerilir.
 • Su tüketimine oldukça özen gösterin. Olabildiğince su tüketmeye çalışın. Bunun sonucunda vücudunuz yenilenir ve saçınız daha doğal bir görünüm kazanır. Ayrıca içilen su derinizde nemlenmeye neden olacak ve saç derinizin aşırı kurumasına yönelik iyi bir önlem niteliğinde olacaktır.
 • Stresi hayatınızdan çıkarın ve gülerek yaşayın. Hayatın her saniyesinin bir daha geri dönüşü olmadığını bilerek ve her anınızın kıymetini hissederek yaşayın. Bu şekilde hem sağlığınızı hem de saçlarınızı önemli derecede korumuş olursunuz.
 • Şampuan kullanımına oldukça dikkat etmelisiniz. Özellikle bir şampuan markası saçlarınıza olumsuz etki yapıyorsa, çok zaman geçmeden şampuan markanızı değiştirmeli ve saçınıza en iyi gelen şampuanı bulmalısınız.
 • Dengeli beslenmeye özen gösterin ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durmaya çalışın. Özellikle aşırı yağlı gıdalar saçınızın yağlanmasına ve kepek üretimine neden olacaktır. Hem kepek oluşumuna karşı koymak hem de sağlıklı bir yaşam için beslenmenizi düzene sokmanız ciddi derecede önemlidir.