Sağlığınız İçin En İyi Yiyecekler

tarafından
1391
Sağlığınız İçin En İyi Yiyecekler

Sağlığınız İçin En İyi Yiyecekler

Sağlıklı yiyecekler tüketmek günümüzde insanlar tarafından oldukça zor ve zahmetli bir iş olarak görülmektedir. Damak zevkine hitap eden ve içeriği nedeniyle zararı yararından daha fazla olan yiyecekler hemen her yerde karşımıza çıkıp bizi cezbetmektedir. Bu, hazır ve oldukça lezzetli yiyecekler, sağlıklı yemekler hazırlamaktan daha kolaydır ve daha hızlı tüketilebilmektedir. Fakat her ne kadar lezzetli ve damak tadına uygun olsalar da sağlıksız olduğu bilinen ve hızlı bir şekilde tüketilebilen bu yiyeceklerin saçımıza, derimize, duyularımıza ve bütün vücudumuza birçok zararı mevcuttur.

Diyetisyenlere başvurmanızın ardından daha sağlıklı beslenebilmek adına size kolaylıkla bir liste hazırlayabilirler. Bu liste içerisinde ne yemeniz gerektiği ve nelerden kaçınmanız gerektiği açıkça belirtilmiştir. Fakat listede bulunmayan bir ürünü tüketmeye kalktığınızda bu ürünün yararlı veya zararlı olduğunu kendi iradenizle algılayabilmeniz tamamen sizin maharetiniz olacaktır. Öyle ki diyetisyenler size bütün yiyecekleri zararlı ve yararlı olarak gruplandıramazlar.

Abur cubur yemeye ya da dışarıda hazır yiyecekler tüketmeye alışmış insanlar için daha sağlıklı yemekler tüketmek pek te cezbedici bir durum olamayabilir. Fakat hazırlayacağınız sağlıklı yemeklerin dışarıda tüketecek olduğunuz fast food ürünlerden daha tatsız olacağı adına da herhangi bir kesinlik söz konusu değildir. Eğer daha sağlıklı yiyecekler tüketmek ve aynı zamanda bu yiyeceklerin damak tadınıza da hitap etmesini istiyorsanız aşağıda bulunan yiyecekleri ve bu yiyeceklere ait pişirme seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

   Balık

Uzmanlar haftada en az 2 kere balık yemeği öneriyor

Balık tüketmeniz sizi uzun süre boyunca tok tutarken aynı zamanda sağlıklı bir hayat yaşamanıza da katkı sağlayacaktır. Balıklar karbonhidrat bakımından düşük bir besin çeşidi olmakla birlikte içerdikleri protein, yağ asitleri ve diğer besleyici öğeler yardımıyla vücudun yenilenmesi ve sağlıklı kalması adına oldukça kritik önem taşımaktadır. Somon balığı, alabalık, hamsi ve çipura gibi balık çeşitlerini kolaylıkla marketlerden temin edebilirsiniz. Öte yandan deniz ürünleri olarak karides, ıstakoz, istiridye, midye vb. ürünlerde tüketebilirsiniz.

Balık ürünlerini yalnızca tuz, biber ve limon yardımıyla pişirebilir ya da kızartabilirsiniz. Sonrasında pişirdiğiniz balıkları esmer pirinç ile yapmış olduğunuz pilavla birlikte de tüketebilirsiniz. Balıkların yanında tercih edeceğiniz diğer besin öğeleri damak tadınıza göre değişiklik gösterebilir. Fakat bu noktada kesinlikle yan ürünlerinde sağlıklı besinler olduğuna dikkat edilmelidir.

   Yumurta

Yüksek oranda protein içeren yumurta, diyet ve spor yapanlar için oldukça popülerdir.

Eğer deniz ürünlerini sevmiyorsanız ve tüketmek istemiyorsanız bu noktada karşınıza yumurta gibi bir şans çıkıyor. Yumurta tüketerek vücudunuza yüksek oranda protein alabilirsiniz. Ayrıca yumurta içerisinde bulunan karbonhidrat oranı da düşüktür. Yumurtayı haşlayarak tüketmeniz daha yararlı olacaktır. Tüketim sırasında yumurta ile birlikte farklı besin öğelerini de karıştırmanız daha besleyici öğünleri ortaya çıkarabilir. Özellikle maydanoz ve soğan eşliğinde yapacağınız yumurta salatası ile oldukça besleyici ve tok tutan bir öğün yaratabilirsiniz.

Yumurta tüketimi ile birlikte kilolarınızı kontrol etmeniz oldukça kolaydır. Yaşattığı tokluk hissi fazla kalori almanızı engelleyerek kilo vermenize yardımcı olabilir. Kilo verirken aynı zamanda vücudunuza aldığınız protein vb. sağlıklı besin öğeleri ile herhangi bir güç kaybı da yaşamazsınız. Ayrıca günlük olarak bir adet yumurta yemeniz cildinize iyi gelecek ve gözlerinizin parlamasına yardımcı olacaktır.

Yumurtanın sarısı olarak adlandırılan iç kısımda neredeyse her çeşit besin öğesi bulunur. Bazı insanlar yumurtanın sadece beyazını tüketirken sarısını kenara bırakmaktadır. Sizde böyle bir yanlışla karşı karşıyaysanız bu tutumunuzu tekrar gözden geçirmenizi öneririz.

   Yeşil Yapraklı Sebzeler

Karbonhidrat açısından düşük içeriğe sahip olan yeşil yapraklı sebzelerin yüksek lif kaynağına sahip olmaları aşırı dikkat çekici bir durumdur. Özellikle ıspanak, hardal, lahana vb. sebzeler oldukça yararlıdır ve ülkemizde bu sebzelere ulaşmak oldukça kolaydır. Bir süpermarkete giderek kolaylıkla yeşil yapraklı bu sebzelere ulaşabilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebze tüketimi ilk bakışta istenmeyen bir durum olabilir. Fakat bazı pişirme teknikleri ve soslar beraberinde bu sebzelerin tüketimi oldukça lezzetlenmektedir. Zeytinyağında biraz kıyılmış sarımsak ve kırmızı biber eşliğinde yeşil yapraklı sebzeleri pişirebilirsiniz. Daha sonrasında yapacağınız çeşitli soslar beraberinde afiyetle öğününüzü tüketebilirsiniz.

   Çeşitli Sebzeler

Kabak, karnabahar, brokoli vb. sebzeler ülkemiz manavlarında kolaylıkla bulunabilmektedir. Karbonhidrat bakımından düşük orana sahip olan bu besin öğeleri protein ve lif bakımından oldukça yüksek değerlere sahiptir. İsteğinize göre bu sebzeleri kızartabilir, haşlayabilir ya da farklı şekillerde pişirebilirsiniz. Damak tadınıza uygun olan pişirme seçeneği ile sebzeleri tüketmeniz ilerleyen zamanlarda bu besinlerden bıkmamanız açısından kritik bir önem taşımaktadır. Öte yandan bu sebzeler ile birlikte tüketebileceğiniz ek yiyecekler ile öğününüzü daha da zenginleştirebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken en kritik noktalardan birisi de ekstra alacağınız besinlerin sağlık açısından uygun içerikte olmasıdır.