Modern technology gives us many things.

Sosyal Medya Platformlarında Yeni Tuzaklar

Sosyal Medya Platformlarında Yeni Tuzaklar

Sosyal Medya Platformlarında Yeni Tuzaklar

 

Günümüzde oldukça yaygınlaşan Sosyal Medya Dolandırıcılığı vakaları çok büyük bir oranda artığı görülüyor.

Dünya nüfusunun çok önemli bir kısmı sosyal medya platformlarını oldukça aktif bir şekilde kullanıyor. Ülkemizde de nüfusun çok büyük bir oranı çeşitli sosyal medya platformlarını oldukça aktif bir şekilde kullanıyor. Yaş aralığı çok küçük yaşlardan başlayarak 80’li yaşlara kadar genişlediği görülüyor. Fakat bu durum dolandırıcıların sosyal medya kullanıcılarını yeni hedef kitle seçmelerine neden oluyor. Büyük kitlelere kısa sürede ulaşabilen dolandırıcıların sosyal medya platformları üzerinden geliştirdikleri yeni yöntemlerle yüzlerce kişi mağdur ediliyor.

sosyal medya

Banka Görselleri Kopyalanarak Sosyal Medya Dolandırıcılığı

Son dönemde sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirilen en önemli dolandırıcılık vakaları arasında bankaların görselleri kullanılarak yapılan dolandırıcılık geliyor. Dolandırıcılar banka görsellerini kullanıp bankanın ismine çok benzeyen isimlerle açtıkları  hesaplar üzerinden bunu yapıyor. Çeşitli promosyon ve avantajlı kapmaya haberlerini bu sosyal medya hesaplarına reklam vererek herkesin görmesini sağlıyorlar. Ülkemizde bu anlamda bir yasal boşluk olduğundan dolayı önlem alınamıyor. Hiçbir sosyal medya platformu açılan hesapların doğrulama işlemini ya da reklamların içeriklerinin doğruluk oranını kontrol etmiyor.

Sosyal medya kullanıcıları dolandırıcıların yaptığı paylaşımlardaki linklere tıklaması ve bilgilerini girmesi ile birlikte biranda kendi hesaplarının dolandırıldığını anlıyorlar. Bu tür dolandırıcılıkların internet üzerinden izinin sürülmesinin imkânsız olması ile birlikte ne yazık ki birçok kişi mağdur oluyor. Sosyal medya kullanıcılarının bilmesi gereken ise hiçbir bankanın sosyal medya üzerinden bu şekilde basit reklamlar vererek kampanya düzenlemeyecekleridir