Modern technology gives us many things.

Windows 10‘da DVD Oynatmak

Windows 10‘da DVD Oynatmak

Microsoft, Windows’un son sürümü olan Windows 10’da Media Player seçeneklerini kısırlaştırma yöntemine gitti. Artık Windows 10’da Media Player üzerinden DVD oynatmak istediğinizde sizden, bu özelliği açmanız için ödemeye yapılması isteniyor. Yani bir başka değişle Media Player, DVD oynatmayı desteklemiyor. Ancak, çözüm elbette yok değil. Eğer Windows Media Player ile özel bir bağınız yoksa aşağıdaki yöntemleri de denemenizde fayda var.

Daum’s Pot Player

Media Player’dan DVD oynatma sorunu yaşayanlar için Pot Player, video, müzik, DVD ve Bu-ray  oynatmaya yarayan kullanışlı bir oynatıcı. Hatta bir çok 3D gözlüğü de desteklemekte. Daum’s Pot Player’ı kendi sitesi olan http://daumpotplayer.com adresinden indirmeniz mümkün. Programı çalıştırdıktan sonra DVD sürücünüze DVD’nizi yerleştirin. Daha sonran “Hamburger” ikonuna tıklayın ve Open daha sonra da Open DVD seçeneğini seçin. Oynatma seçeneklerini ekranda göreceksiniz. Bu seçenekleri kullanarak videonuzu başlatabilirsiniz.

 

VLC Media Player

VideoLAN tarafından bir süredir üretilen VLC Player tam anlamıyla safkan bir DVD oynatıcı. Bu yararlı program müzik çalabiliyor ve DVD, CD, Blu-ray diskleri üzeinden  videolarınızı kaydedebiliyor. VLC Media Player ücretsiz bir yazılım olması itibariyle bilgisayar kullanıcıları tarafından da oldukça talep görmekte. Her zaman için bu yazılımı kullananlar, yazılım geliştiricilerine para bağışında bulunabiliyorlar.

VLC Player’da DVD oynatmak için ilk olarak VideoLAN VLC Media Player web sayfası olan https://www.videolan.org/vlc/index.tr.html adresinden indirmeniz gerekmekte. Sonrasında VLC Player’ı başlatın. DVD sürücünüze bir DVD yerleştirin. Normal şartlarda otomatik olarak başlayacaktır. Eğer başlamazsa “Media” menüsüne tıklayın. Open Disc (Dick Aç) seçeneğine tıklayın ve DVD seçeneğine tıklyın. Sonrasında Play (Oynat) düğmesine basmanız yeterli olacaktır. Ekranda DVD kontrol etmek için Play, Pause, Stop ve tam ekran moduna geçiş yönergelerini göreceksiniz.

5Kplayer

DearMob tarafından piyasaya sürülen 5Kplayer, yüksek çözünürlüklü videoları, DVD’leri ve online radyo istasyon yayınlarını bile oynatabilen bir medya oynatıcısı. Apple AirPlay özelliği içine inşa edilen bir sürümü sayesinde de iPhone telefondan müzik dinleyip video izleyemeye olanak veriyor. Bununla birlikte 5Kplayer ile Youtube üzerinden  istediğiniz videoları da indirebiliyorsunuz.

Media Player DVD oynatma sorunu yaşayanlar bir çare olarak kullanabilecekleri 5Kplayer’ı kendi web sayfası olan https://www.5kplayer.com/ adresinden indirip yükleyebiliyorlar. Uygulamayı ilk başlattığınızda karşınıza bir register ekranı çıkacak. Adınızı ve mail adresinizi yazıp uygulamayı bedava kullanma hakkına sahip oluyorsunuz. Mailinize gelecek olan kodu programa yazmayı unutmayın.