Ayva Sirkesinin Faydaları ve Yapımı

tarafından
185
Ayva Sirkesinin Faydaları ve Yapımı

Bazı peynirli tariflerde, mezelerde ve salatalarda ayva sirkesi kullanan kişiler vardır. Ayva sirkesinin faydaları oldukça fazladır. Ayva farklı şekillerde de tüketilir. Mesela tatlısı, reçel, parfümü olan bir meyvedir. Ayva sirkesinin içinde A vitamini bulunur.

Ayva sirkesi cinsel gücü arttırması nedeniyle çoğu kişi tarafından tercih edilir. Ayva sirkesi tüketmek bağışıklığımızı kuvvetlendirip vücudumuzu dinç tutmamıza yardım eder. Öksürük sorunu olan kişilerin iyileşmelerinde ayva sirkesi tedavi amaçlıda kullanılır. Ayva sirkesi göz sağlığımız içinde oldukça etkilidir. Düzenli bir şekilde ayva sirkesi kullanan kişilerde ciltlerinin gerginleştiği ve saçlarının daha parlak olduğu gözlemlenir. Varis ağrıları olan kişilerin tedavililerinde de ayva sirkesi kullanılır. Mide rahatsızlığı olan kişilere de ayva sirkesi tüketmeleri söylenir. Akciğer hastalıklarının tedavisinde de ayva sirkesinden faydalanılır.

Ağız içinde oluşan yaraların geçmesinde de ayva sirkesi kullanmak oldukça etkilidir. Ağzı kokan kişilere de ayva sirkesi içerilir ve böylece ağız kokusu yok edilir. Yorgunluk hisseden kişiler ayva sirkesi tükettiğinde kendini daha enerjik hissettiğini söyler. Vücudumuzdaki kötü kolesterol oranını düşürür. Kalp rahatsızlıklarını önler. Şeker hastaları da içinde şeker oranı miktarı az olduğundan rahatlıkla kullanabilir. Tansiyonu yükselen kişilerin tansiyonunu düşürmede de etkilidir. Bulantısı olan kişiler tükettiğinde bulantısının geçtiğini söyler.  Ateşi olan kişilere de içirilir.

Ayva Sirkesinin Yapımı

Malzemeler

  • Ayva
  • Kaya Tuzu
  • Elma sirkesi ve su

Hazırlanışı

Ayvaları yıkayıp temizledikten sonra sapları ve çekirdekleri ile birlikte küçük bir biçimde doğrayın. Küp küp doğrarsanız daha iyi olur. Tencerenize ayvaları koyduktan sonra üzerine 2 litre su katın. Kısık ateşte ayvalar iyice yumuşayana kadar pişirin. Yumuşak olan ayvaları ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Soğuyan ayvaları kepçe ile cam kavanozlarınıza koyun. Tencerede kalan ayva suyunu da üzerine ekleyebilirsiniz. Daha sonra 1 tatlı kaşığı ekleyin ardından da 1 fincan doğal elma sirkesinin katın. Bütün malzemeleri kattıktan sonra tahta kaşık yardımıyla karıştırın. Yaklaşık 3-4 hafta bekleyin. Beklediğiniz süre boyunca düzenli olarak her gün karıştırmaya devam edin.  Yaptığınız ayva sirkenizi güneş görmeyen bir yerde muhafaza edin.